„Aasta pärast sarnaneb olukord kindlasti rohkem sellega, mis oli vahetult enne kriisi algust. Aastaid kestvat rasket perioodi tõenäoliselt ei tule,“ kirjutab ettevõtte juhatuse liige ja üks omanikke Andres Sutt majandusaasta aruandes.
LVM kinnisvara teenis mullu 2,66 miljoni eurose käibe juures 0,33 miljonit eurot tegevuskasumit. Mullusega võrreldes ettevõtte müügitulu kasvas 13,91%.
2018. aastal oli ettevõtte müügitulu 2,34 miljonit ja tegevuskasum 0,30 miljonit eurot.
Need tulemused viisid ettevõtte kinnisvarabüroode TOPis kaheksandale kohale.
„Kinnisvaraarendajate ja ehitusettevõtete käibeid arvutatakse arusaadavalt teiste numbritega. Meie jaoks on oluline, et kinnisvarabüroode hulgas oleme TOPis käibelt kolmandal ja kasumilt teisel kohal,“ ütles LVM Kinnisvara juht ja üks omanikke Ingmar Saksing.
„Eelmine aasta oli edukas nii meile kui teistele turuosalistele. Juba kolmandat aastat otsiti küll signaale kohesest korrektsioonist, aga tegelikult päike paistis, peeti sarikapidusid ja asetati nurgakive. Eks 2020. aasta tulemused saavad olema huvitavamad, sest tõusulaine taandumine näitab, kes oli alasti ujuma läinud,“ kommenteeris ta.
Mullu lisas ettevõte maaklereid oma Pärnu meeskonda ja alustas mitme uue arendusprojekti müügiga. Aruandeaasta lõpus töötas ettevõttes 28 töötajat.
Eelmise aasta kinnisvaraturgu iseloomustab ettevõtte juhatuse liige Andres Sutt majandusaasta aruandes kui jätkuvalt aktiivset. „Tehingute aktiivsus oli suur Pärnumaal, mõõdukam oli aktiivsus Saaremaal. Kasvas nii tehingute arv kui keskmine hind,“ ütleb ta.
„Hindamisteenuste turg oli samuti aktiivne. Hindamisteenuse pakkumisel lähtume eelkõige kvaliteedist ning oleme pigem konservatiivsed. 2020. aasta osas olime mõõdukalt optimistlikud, kuid märtsis alanud pandeemia ja eriolukord on seda hinnangut korrigeerinud. Eeldatavasti langeb tehingute arv ja mitmes segmendis ka keskmine hind.“
2020. aasta eesmärkidena toob ta välja professionaalse teenusega jätkamise, maaklerite töötingimuste parandamise ning alternatiivide leidmise viimastel aastatel „pöörast hinnatõusu“ näidanud turustuskanalitele.
„Praeguste tehingute hinnad on kriisieelsetest hindadest 5–10% madalamad ja edasine areng sõltub suuresti erimeetmete kestusest ja viiruse arengust. Kriisile on Tartu ja Lõuna-Eesti paremini vastu pidanud kui Tallinn ja Harjumaa, kus kukkus oluliselt nii tehingute arv kui väärtus,“ kirjutab Sutt.
Tulevikutrendidest kõneledes leiab ta, et uute kodude ostmise puhul muutub säästlikkus veelgi olulisemaks. „Seni ei ole ostja A- või C-energiaklassi majadest hoolinud, aga kriis näitab, kui suureks eeliseks on väike jooksevkulu.“
LVM Kinnisvara tegutseb peamiselt kinnisvara vahendamise ja hindamise alal. Ettevõttel on kolm tütarettevõtet LVM Kinnisvara Tallinn OÜ, LVM Kinnisvara Tartu OÜ ja LVM Kinnisvara Kuressaare OÜ.
LVM Kinnisvara omanikud on võrdsetes osades Ingmar Saksing, Andres Sutt ja Jaan Lepp.
Kinnisvarabüroode TOPi näed SIIT.
Allikas: kinnisvarauudised.ee