Täna oleme käibenumbrites eelmise aasta graafikus – suuresti tuleb fotofiniš, teatab hasardiga Äripäeva koostatud värskes Kinnisvarabüroode TOP 26-s esindatud LVM Kinnisvara OÜ juhatuse liige Ingmar Saksing.
Varasematel aegadel oli LVM Kinnisvara OÜ Kinnisvarabüroode TOPis 2023. aastal 9. kohal, 2022. aastal 3. kohal ning sealt aasta varem 4. kohal, sealt omakorda aasta varem (2020) 8.-11. kohal.
Käesoleval aastal (2024) jõudis ettevõte Kinnisvarafirmade TOPis 56. kohale. Aastal 2023 oli LVM Kinnisvara OÜ Kinnisvarafirmade TOPis 67. kohal, aasta varem 33. kohal. Ettevõte on ühtlasi esindatud Pärnumaa TOPis 2023. aastal 82. kohal, aasta varem 33. kohal. Aastal 2023 oli LVM Kinnisvara OÜ Gaselli TOPis 940. kohal. Parimate Palgamaksjate TOPis aastal 2022 esines ettevõte 1001.-1003. kohal.
Käesoleva aasta Kinnisvarabüroode TOP 26-s LVM Kinnisvara OÜ tõusis 4. kohale. Ettevõtte konsolideeritud müügikäive aruandeaastal oli 3,920 miljonit eurot, aasta varem oli see näitaja 4,776 miljonit eurot ehk paraku tuli siin aastaseks kahanemiseks 17,6%. Samuti kahanes ettevõtte aruandeaasta kasum enne tulumaksustamist: 14.9%, see on 2022 aasta tasemelt 0,589 miljonit eurot 2023. aastaks tasemele 0,501 miljonit eurot. Kui aastal 2022 oli ettevõttes 24 töötajat, siis aasta hiljem on töötajaid 1 võrra vähem ehk 23.
Mis tõi LVM Kinnisvara OÜ-le edu aastal 2023? Saksingu sõnul teeb tulemuse professionaalne tiim, kes on spetsialiseerunud keskmisest keerulisematele tehingutele. “Pingutame, et müüa kinnisvara parima hinnaga. Järelturu tehingute kõrval lõpetasime edukalt eelmisel aastal ka mitme arendusprojekti müügi,” sõnas ta. Sektoris on ettevõtte juhi tõdemusel arendusprojektide müügiperioodid ajaliselt pikad ning aasta, kus toimub asjaõiguslepingute sõlmimine, toob numbrid müügikäibesse, heal juhul ka kasumiaruandesse. “Ehk siis eelnevate perioodide töö sai vormistatud ja see meil tõesti mitmel puhul õnnestus 2023. aastal hästi,” tundis Saksing uhkust.
Ent käesolev, paari kuu pärast lõppev aasta 2024, kuidas see on ettevõttel läinud? “Käesoleva aasta märksõna on jätkuvalt kiiresti muutuvas keskkonnas kohanemine. Maksutõusud, kulude kasv ja suurenenud määramatus – igasse võrrandisse lisandub järjest rohkem muutujaid, riskid on kõrged ja kasvavad,” kostis Saksing. Oma sõnade kinnituseks tõi ta juurde näiteid maksu- ja kulunumbrite kohta: tulumaks +2%, käibemaks +2%, Elektrilevi liitumistasud +60%, “…suuresti monopoolses seisus kv-city24 grupp kevadel +30% ja sügisel +50%.”
“Täna oleme käibenumbrites eelmise aasta graafikus – suuresti tuleb fotofiniš, vaatame, kuidas november ja detsember kujunevad,” arutles ta. Vaatamata muutuvale keskkonnale, müüb ettevõte Saksingu sõnul viimastel perioodidel rohkem. Selle kinnituseks toob ta LVMi sügiskampaania kui hea näite, kui ettevõtte tegus meeskond müüs nädalaga 7,8 miljoni euro väärtuses kinnisvara. “Jõudsime seeläbi uue töötava mudelini, kuidas edasi liikuda,” tundis heameelt Saksing.
2024. aasta märksõna on LVMi jaoks ka Pärnu uue esinduse valmimine, millega lõpetati esinduste võrgu ümberehitused (homme, 1. novembri pealelõunal avabki ettevõte oma Pärnu esinduse taaskordselt, ent seda hoopis uues kuues.) “Arvestades keskkonnas toimuvat on jooksva aasta tulemused head,” täiendab Saksing.
Järgmise aasta (2025) plaanide ja väljakutsete kirjeldamiseks tõi ta esile eesmärgi realiseerida aasta esimeses kvartalis kokkulepitud plaan, mille tausta moodustab muutuv keskkond, järjekordne käibemaksutõus, jätkuv kulude- ja regulatsioonide kasv. “Lähtuvalt riigi soovist hoida maksutõusude kehtestamisel ennenägematut tempot on kinnisvaraarenduses, kus tootmistsükkel on kolm kuni viis aastat, tulemus ennustamatu,” sedastas Saksing.
Kinnisvarabüroode TOPiga saad lähemalt tuvuda SIIN.
Näiteks veel mõni aasta tagasi koosnes tema kinnitusel uue A-klassi 500 000-eurose eramu hind 335 000 euro ulatuses kinnistust ja ehituskuludest ja 165 000 euro ulatuses liitumistest ja maksudest. “Uue aasta teises pooles jääb sama eramu ehituseks 305 000 eurot ning liitumisteks ja maksudeks kulub 195 000 eurot ehk samast eelarvest lähtudes peaks uus eramu olema pinnalt 14% väiksem.”
“Nii on täna turul näha mitmete arendusprojektide puhul suurenenud likviidsuspinget, mis on toonud kaasa müügilepingute sõlmimise arvutusliku tootmishinna tasemel või allpool seda,” tõdes ta.
Järgmise aasta fookuses on ettevõtte juhi kinnitusel LVMi jaoks kolme suure projekti arendus ja müük, nende tulemus vormistab suuresti ka 2025 aasta numbrid.
“Maaklerteenuse puhul on järgmise aasta märksõnad kindlasti protsesside jätkuv digitaliseerimine, automatiseerimine ja iseteeninduse avamine, et inimressurssi mõistlikes kohtades asendada tehnoloogiaga,” resümeeris Saksing eesootavat.
Allikas: https://www.kinnisvarauudised.ee/uudised/2024/10/31/kinnisvaraburoode-topi-uks-tegusamaid-pingutab-et-muua-kinnisvara-parima-hinnaga