Hinnatõusust pole pääsu
Nüüdisajal ei kujuta keegi enam ette, et notarid teeks tehinguid nii nagu aastal 1993, kui registrist toodi päringud käsitsi ning käsitsi viidi ka registrisse tõestatud dokumendid, mistõttu on notaritasude tõstmine paratamatu, sest ainuüksi nende IT-kulud kasvavad aastas keskmiselt viiendiku jagu, põhjendab Notarite Koja esimees Merle Saar-Johanson.
Miks on vaja notaritasusid tõsta?
Saar-Johanson: Sellepärast, et notariteenus jääks ka väljaspool suuri linnu alles ja et nende teenus oleks inimesele lähedal. Notarid on igas maakonnas kohal andmas inimestele taskukohase hinnaga õigusnõu. Selleks, et bürood oleks võimalik väikelinnas pidada, on vaja sissetulekud ajakohastada.
Viimati muudeti tehinguväärtustest sõltuvaid tasusid 1996. aastal ja fikseeritud tasusid 2009. aastal. Peale neid muudatusi on notaritele lisandunud täiendavaid töö- ja ajamahukaid ülesandeid, näiteks kohustus kohaldada rahapesu ja terrorismi tõkestamise hoolsusmeetmeid, ilma et selle eest oleks ette nähtud täiendav tasu või riigipoolne abi.
Teenuse osutamine on muutunud tunduvalt kallimaks. Nüüdseid tööjõu, teenuste ja materjalide hindasid ei saa võrrelda varasemate hindadega, aga peamine kallinemise põhjus on siiski see, et notari teenuse osutamine ise on oluliselt muutunud. Selleks on vaja infotehnoloogiat ja selle ülalpidamine on kallis.
Notareid ega Notarite Koda ei rahastata riigieelarvest. Peame ise 87 notariga üleval ja arendame e-notari ja kaugtõestuse infosüsteeme ning hoiame riiklikke registreid, nagu pärimis-, abieluvara-, apostilli- registrid, lisandub ka volikirjade register. Kui 2009. aastal kulus Notarite Kojal IT-le 130 000 eurot aastas, siis mullu kulus 740 000 eurot, mis moodustab poole notariaadi kuludest.
Mille järgi on notaritasud kujundatud?
Tasud on kujundatud nii, et notari teenus oleks kõigile kättesaadav, mistõttu mitmete teenuste hinnad on hoitud madalamad, kui on teenuse tegelik maksumus. Eelnõu koostamisel on uute tasude arvestamisel võetud arvesse teenuse osutamise omahinda. Arvestati, milliseid tegevusi on iga kliendi teenindamiseks vaja teha ja mis on selle hind notaribüroole. Omahind on arvestatud eraldi Tallinna, Tartu ja ülejäänud Eesti järgi.
Eelnõu koostamisel on arvesse võetud väljaspool Tallinna ja Tartut toimuvate tehingute tehinguväärtusi ja suurendatud nendega seotud notaritasusid, et eelnõu mõju läheks peamiselt kaugematesse regioonidesse.
Eelnõus on üritatud kinnisvaratehingute ja äriühingute toimingute puhul järgida põhimõtet, et oleks võimalik ristsubsideerida sotsiaalselt tundlike teenuste pakkumist, mis ka tulevikus on alla omahinna. Alla omahinnaga toiminguteks on ja jääb ka edaspidi näiteks notari kojukutsumine, mille tasu on praegu 3,80 eurot tunni eest ja mis edaspidi hakkaks olema 14 eurot tunni eest. Nimetatud tasu tõstmine on protsentuaalselt suur, kuid eurodes on tõus väike, eriti arvestades kojukutse omahinda notaribüroole. Lisaks testament, volikirjad, pärimine ja ka odavama hinnaga kinnisvaratehingud ning avalikes huvides vajalike tehnovõrkude jaoks isikliku kasutusõiguse seadmine.
Selliste teenuste tegelikud kulud peaksid notari tasu seaduse loogika järgi saama kaetud kallimate toimingute tasudega. Tallinnas ja Tartus see nii ongi, aga mujal regioonides mitte, kuna väljaspool Tallinna ja Tartut kõrgemate väärtustega tehinguid enamasti ei toimugi; mujal on enamik tehingutest väärtusega alla 50 000 euro.
Praegu on ka äriühingutega seotud tehingud sellised, millele kulutatud büroo töö ja saadav tasu ei ole kuidagi vastavuses. Äriühingutega seotud toiminguid subsideeritakse kinnisvaratehingute abil, kuid selleks ei ole ühtegi sotsiaalset põhjendust, mistõttu näebki eelnõu ette ühingutega seotud toimingute tasude suurema tõusu. Praegu on võimalik 0,1-eurose kapitaliga osaühingu asutamistehing notari juures teha ära kuue euro eest, tulevikus tuleb sama toimingu eest tasuda 120 eurot. Samas on võimalik osaühingut asutada ettevõtjaportaalis ilma notarit kaasamata ning sel põhjusel asutavad enamasti osaühinguid välismaalased, kellel puudub digiallkirjastamise võimalus ning toimingu tegemine notari jaoks on sisuliselt keerukam.
Notari käivet ei saa võrrelda kellegi kuupalgaga, näiteks kohtuniku kuupalgaga. Tegemist on büroo käibega, millest makstakse töötajate palgad, palkadega seotud maksud, ametikindlustuse kulu, büroo rendikulu, halduskulud, Notarite Koja liikmemaks. Alles kõikide muude kulude kandmise järel saab notar maksta endale palka, tasudes palgast tööandja maksud.
Allikas: postimees.ee