Suvekodust võib saada päriskodu

Ingmar Saksing 23. mai 2016

Maa- või suvekoduks otsitakse rahulikku ja privaatset kohta, mis asuks Pärnust pooletunnise autosõidu kaugusel, samal ajal innustab linlasi maale kolima unistus oma kodust.

Veekogu, vaikus, privaatsus

LVM Kinnisvara maakler Sirje Savvest tõdes, et oma maja igatsus paneb pakkumisi uurima eeskätt nooremapoolse lastega pere: kui rahalised võimalused linnamaja peale ei hakka, suunatakse pilk maamaja poole, mis peaks paiknema võimalikult linnale lähedal ja seal oleks hea bussiliiklus. «Kuni 20 kilomeetrit Pärnust, ütleb tüüpiline klient,» toob Savvest näite. Veekogu, vaikus ja privaatsus – need käivad nagunii nõudmiste juurde.

Eelmisel aastal võttis maakleriga ühendust kolme väikse lapsega ema, kel oli Keilas kahetoaline korter. Pere unistuseks oli maja, kuhu saaks sisse kolida ilma pangaorjuseta, et lapsed võiksid seal olla oma õues ja poleks vaja muretseda, mis nendega juhtub. Et nad saaksid ise kooli ja lasteaeda. Ja mõnus külakogukond võiks olla. Pere soetas maja Lavassaarde – kaugtöö võimaldab säärast elustiili.

Jõukam linnainimene vaatab maakodu teiseks koduks. Siis on soovid juba teised: veekogu, looduslikult ilus koht, silmapiiril naabrid ja maad üks-kaks hektarit. Selliste eri hinnaklassis pakkumiste vastu tunnevad huvi valdavalt eestlased. «Paljud müüjad ootavad, et tuleks üks rikas soomlane. Enam nii väga ei tule, pigem hakkavad vanad soomlased oma siinseid suvilaid müüma. Vanadus kallal ja vaja lastele lähemale minna, tagasi Soome,» kirjeldab Savvest.

Endiselt on väga nõutud võimalikult autentselt säilinud vanad elamud, kus pole kipsi, laminaati ja plastaknaid. Neid polegi enam nii palju. Ja kui on, siis on need kokku kukkumas, sest pärijate ringis on keegi kaljukindel, et nüüd saab rikkaks.

Savvesti kogemuse järgi on piirkondi, mis lihtsalt ei ole populaarsed. Kummalisel kombel näiteks Koonga vald, Saarde, Vändra ümbrus. «Sealt võib leida maakodu, kuhu ei kosta ükski tsivilisatsiooni hääl. Milline luksus,» pakkus maakler.

Nõukogude ajal oli suvila pere talvevarude kasvatamise koht. Nüüd toimetavad neis inertsist üsna eakad pensionärid. Kes enam ei jõua, paneb müüki. Ja ostjad on enamasti oma maja unistusega noored. Tammiste, Eametsa, Ehitajate tee äärne piirkond, Audru – linnalähedastest suvilakooperatiividest on saanud aasta ringi kasutatavad elurajoonid.

Talumaja Tori vallas koos puhkekeskusega: võib osta maale elamise koos tegevusalaga.

Loe edasi parnupostimees.ee

Rubriigid

Arhiiv

Teie kiri on saadetud

×
×