Enne koduostu võta ühendust ühistuga

LVM Kinnisvara 8. märts 2014

Veel enne, kui teha lõplik korteri ostuotsus, tasub ühendust võtta korteriühistuga, soovitab LVM Kinnisvara. Info huvipakkuvat korterit puudutavate võimalike võlgade kohta pole sugugi ainus asi, mida uurida – mõistlik on saada selge pilt sellestki, kui hästi on korraldatud ühistu töö ja kas võib oodata mingeid probleeme.

Mida sisaldab hooldus- ja haldustasu? Tavapäraste teenuste kõrval tasub uurida, kas see sisaldab ka üldaladelt muruniitmist ja parklast lumelükkamist või teevad neid töid ühistu liikmed graafiku alusel.

Kuidas jaotuvad kulud? Kulusid saab jagada korterite, ruutmeetrite või korteris elavate inimeste arvu alusel. Suure hulga üürikorterite puhul on ruutmeetrite järgi jaotus õigem, sest sageli vahetuvate inimeste üle arvet pidada on keeruline.

Millised on viimastel aastatel olnud suuremad erakorralised väljaminekud? Mõned erakorralised kulud on vältimatud, aga korduvad erakorralised väljaminekud on ohu märgiks hoone seisukorra või ühistu tegevuse osas.

Kui sageli ühistu liikmed vahetuvad? See näitab, kui tihti kortereid müüakse ehk kas omanikud on üldiselt majaga rahul või mitt

Kui suurt osa korteritest kasutavad omanikud, kui suurt osa üürnikud? Omanike suurem osakaal lubab loota, et majas on vähem kolimisi ja muutusi.

Milliseid kokkuleppeid sisaldab ühistu põhikiri ja/või kodukord? Võib selguda, et korteris, mis praegu on elektriküttega, tuleb järgmiseks kütteperioodiks taastada keskkütesüsteem, või tuleb akendevahetus tingimata tellida välisfassaaditöid teinud fi rmast, sest muidu ei kehti enam garantii maja renoveerimistöödele.

Kas ühistul on olnud kohtuvaidlusi? See ei ole hea märk, sest kohtuskäigud toovad alati kaasa lisakulusid, mis pole seotud maja hooldamise või haldamisega.

Kas ühistul on reserve? Tingimata tuleb järele küsida seegi, kuidas on lood võlgnikega.

image
Foto: Tairo Lutter

Allikas: Õhtuleht, 3. märts 2014

Rubriigid

Arhiiv

Teie kiri on saadetud

×
×