Kes viskavad leili? Pealinna kinnisvaraturu kuumaks ajamises ei saa süüdistada tehnoloogiasektori rahvast

Reet Saksing 11. mai 2021

Eesti kinnisvaraturg õitseb. Tänavu aprillis tehti Eesti korteriturul kokku 2322 ostu-müügitehingut. Kes ostavad kinnisvara ja kas enamus tehingud on pärit IT-sektoris tegutsevatelt inimestelt nagu linna peal räägitakse?

Varasemalt on kirjutatud justkui toidaks Tallinna kinnisvaraturgu IT-sektori buum ja jõukad tehnoloogia inimesed on need, kes hetkel suuresti kinnisvara kokku ostavad. See on mõjutatud arvamusest, et kinnisvara ei soetata pangalaenu abiga, vaid ostjad omavad piisavalt finantse, et sooritada tehing ilma panga abita. Siiski, kõrgepalgalisi leidub ka väljaspool IT-valdkonda.

Pea pooled tehingutest on sooritatud olemasolevatest vahenditest

LVM kinnisvara juhatuse liige Ingmar Saksing toob välja, et kui mõõta tehingute arvu rahas, siis on oma finantseeringutega sooritatud 32,5% tehingutest ja laenuga 67,5%. Tehinguid tüki kaupa vaadates on puhtalt oma finantseeringut kasutatud 45% juhtumitest.

Kui vaadata keskmist ostjat, siis on Pindi kinnisvara juhatuse liige Peep Soomani sõnul tegemist läbilõikega Eesti ühiskonnast. Kui hinnata, milline on keskmise kinnisvara ostja profiil, siis on küll ära kadunud inimesed, kes tegelevad turismi- ja meelelahutusäris. Uus Maa analüütik Igor Habal nendib, et ostja mediaanvanus jääb 29-31 eluaasta vahele.

IT-valdkond ei ole kriisis pihta saanud

Väidet, justkui oleks kinnisvaraturul tegevad ja seda kuumaks ajavad peamiselt IT-sektori inimesed, ei pea Sooman tõeseks. “IT sektoris on kõrgemad sissetulekud ja on loogiline, et inimesed on ostujõulisemad.” lisas ta. Samas märgib ta, et tehnoloogias tegutsevad inimesed ei ole kriisis pihta saanud, kuid on ennatlik väita, et IT-inimesed kinnisvara rabaksid.

“Neil pole vajadust rabada midagi, nad on keskmisest paremad matemaatikud ja oskavad enda investeeringuid hinnata ja analüüsida,” lisas ta. Kokkuvõtvalt leiab Sooman, et tehnoloogia valdkonna inimesed on olnud kinnisvaras aktiivsed juba aastaid, kui keegi täna avastab, et viiest potentsiaalsest ostjast kaks on IT-sektoris tegevad, ei ole see midagi uut.

Habal leiab, et kindlasti on IT- sektori inimesed turul aktiivsed, kuid ainult ühe sektori aktiivsuse pealt tänased tulemused saavutatud ei ole. “Ainult ühe sektori aktiivsuse pealt kogu turule hinnang anda ei ole õige,” kirjeldas Habal.

Odavamad pakkumised oma raha eest, kallimad panga abiga

Millest aga järledus, et IT-sektor turul kindlalt ees on? Üha enam on inimesi, kes ei osta kinnisvara pangalaenu abiga, vaid kellel on piisavalt finantsvahendeid või on neil vajalik tagatis olemas. Saksing toob välja, et odavamaid pakkumisi ostetakse oma raha eest, kallimad soetatakse panga abiga. “On ette tulnud, et ka kallimad projektid ostetakse oma vahenditega, kuid see on pigem erand,” lisas Saksing. Ta rõhutab, et tehingud, mis on toimunud täielikult oma finantseeringuga, ei ole ainult IT-sektori inimeste pärusmaa.

Allikas: Delfi

Rubriigid

Arhiiv

Teie kiri on saadetud

×
×