Suuremates linnades on korterid aastaga vähemalt veerandi võrra kallinenud, nii on Pärnus korteri ruutmeetri mediaanhind mullusest 32,3 protsenti kõrgem, ulatudes 1759 euroni.
LVM Kinnisvara juhatuse liige Ingmar Saksing peab suure hinnakasvu peapõhjusteks ehituse kiiret kallinemist, vajadust kvaliteetsete eluasemete järele ja inimeste pangakontodele kogunenud suurt summat vaba raha. “Praegu seisab kontodel 11 miljardit eurot, mille väärtust vähendab kiire inflatsioon,” lausus ta.
Statistiliselt kiirendab hinnakasvu maaklerite väitel ka uute ja kallimate korterite järjest kasvav hulk väikesel Pärnu turul.
Eelmisel kümnendil Pärnu kinnisvaraturul ilma teinud soomlased on Saksingu väitel aga nüüdseks suuresti taandunud. ”Noort soomlaste põlvkonda köidavad Vahemere kuurortlinnad rohkem kui Läänemere kuurordid, eriti kui hinnatase ja sõiduaeg eriti ei erine, kliima aga oluliselt,” põhjendas ta.
Saksingu hinnangul on Pärnus peamine probleem hoopis noorte perede nappus. “Uue kahetoalise korteri hinnad algavad Pärnus 75 000 eurost, sissemaksuks tavaliselt vajaliku kümme protsenti suudab kahe töölkäijaga noor pere üldiselt mõistliku ajaga koguda,” leidis Saksing. Täpsustades, et üsna tavaline on vanemate toetus, olgu siis raha või tagatisena.
SEBi eraklientide segmendi müügijuht Evelin Koplimäe tõdes, et Pärnu kontori klientide laenuaktiivsus selle aasta esimeses kvartalis vähenes. SEBi on aastataguse ajaga võrreldes väljastanud kodulaene umbes 12 protsenti vähem. Keskmine laenusumma aga on kasvanud aastavõrdluses ligikaudu 11 protsenti, ulatudes 112 000 euroni.
Koplimäe andmeil on SEBi keskmine laenutaotleja 35aastane või veidi vanem ja kodulaenu võtavad pisut sagedamini mehed kui naised. Pärnumaa laenutaotlejal on vanust keskeltläbi 38 aastat ja kodulaenu võtjate seas on meie maakonnas samuti rohkem mehi kui naisi. Laenu võetakse ligikaudu 25 aastaks.
Üürid on tuntavalt tõusnud. LVM Kinnisvara juhatuse liige Ingmar Saksing tõi näite, et uute kahetoaliste korterite üür on eelmise kevade 450-lt kerkinud 600 euroni.
Pikaajalise üürituru aastane hinnatõus on olnud umbes kolmandik. Seda on Saksingu jutu järgi mõjutanud reisipiirangute tõttu järsult kasvanud siseriiklik nõudlus, aga ka suveks Pärnu kolivad eestimaalased.
Tunamullu tervisekriisi tõttu pausile pandud arenduste tõttu valitseb uute korterite turul praegu ajutine defitsiit, mistap osa uue kodu otsijaid elab ajutiselt üürikorteris ja ootab uute pakkumiste turuletulekut.
Allikas: Pärnu Postimees