Kinnisvaraturg on üldise eluolu peegel ning see, millise kursi turg alanud aastal võtab, sõltub suuresti inflatsioonist ja majanduse väljavaadetest.
Kurss teadmatusse?
Teadmatust toob alanud aasta igal juhul palju. Kõik oleneb sellest, kuidas saadakse inflatsiooni ja majanduslangusega hakkama, sest just neist kahest tegurist oleneb inimeste toimetulek. Lisaks määrab meie eluolu endiselt sõda ja selle ettearvamatus.
Eesti kinnisvaraturul on LVM Kinnisvara juhatuse liikme Ingmar Saksingu ja Lahe Kinnisvara kutselise hindaja ja maakleri Roomand Saare sõnul igakuiselt ning juba mitu aastat jutti purunenud kõigi aegade rekordid, millalgi peab ju tempo ka muutuma.
«Tervisekriisi puhkemine korraks aeglustas hoogu, aga mõne kuu möödudes tempo vastupidiselt ootustele hoopis kiirenes. Sõja algus tõi samuti korraks ehmatuse, paari kuu pärast tormas turg aga topelttempos edasi. Nüüd peatas hoo intresside ja kõrvalkulude järsk kasv. Ilmselt otsib järgmisel aastal kinnisvaraturg uut tasakaalupunkti ja müügihinnad pigem langevad. Samas, ehitushindade langust ei paista täna kusagilt ning peadpööritavaks hinnatõusuks või -languseks fundamentaalset põhjust ei näe,» nendib Saksing.
Arendusturg jätkab buumita
Arendusturul on uute korterite pakkumine vähenud ning praegu keskenduvad arendajad peamiselt olemasoleva ja juba ehitamisel elamispindade müügile. Müüki tuleb ka päris uusi projekte, nendeta ei saa.
Ingmar Saksing usub, et arendajad vaatavad turgu äraootavalt pealt. Töösolevad projektid lõpetatakse ära, uute alustamiseks oodatakse selgumist, samal ajal kui ehitustempo langeb.
«Samas näeme ilmselt turul ka uusi tähti – need on arendajad, kes suudavad pakkuda ostjate nõuetele hästi vastavaid kodusid. Hetkel on need soodsama soetushinnaga, muuhulgas ka väiksemad ja madalate kuludega, kuid väga läbimõeldud funktsionaalsusega kodud heas elukeskkonnas. Selliseid edukaid arendusi juba on ning ilmselt tuuakse neid kinnisvaraturule lisaks,» rõõmustab Saksing.
Euribor ei peatu, ei, ei!
Ostjate suurimaks mureks on kasvav euribor, olgugi, et ajaloolistest tasemetest püsib see jätkuvalt madalamal. Kuna Euroopa Keskpank pole hetkeseisuga saavutanud vajalikku inflatsioonitaset, on oodata intressitõuse ka järgnevatel kuudel.
Kiire tõus ei tähenda Saksingu sõnul tingimata seda, et see ei võiks samas tempos ka vastpidises suunas liikuda.
Koduostja otsib «maasikat»
Ingmar Saksing usub, et alanud aastal tiirlevad koduotsijad kolme tõmbekeskuse ümber: Tallinn, Tartu ja Pärnu. Tallinna ja Tartu ümbruses muutub ostja silmis järjest olulisemaks argumendiks mitmekülgne ligipääs linna. «Üks kõige kuumem kaup oleks hea hinnaga kaasaegne, säästlik eramu või ridaelamuboks Tallinna lähistel väljakujunenud elukeskkonnas, rattatee ääres, kaugus rongipeatusest rongivile kuuldeulatus pluss sada meetrit,» spekuleerib Saksing.
Koduostjad ootavad head pakkumist, Tallinnas on aga asjatundjate kinnitusel üpris keeruline ahvatlevat hinnataset pakkuda. «Nii on vahetum linnaümbrus kindlasti atraktiivsem. Kuid ostjale on järjest olulisem, et tema kodu ümber oleks terviklik ja inimsõbralik elukeskkond ja identiteediga koht,» täheldab Saksing.
Allikas: Postimees