Maja viiekorruselise osa pisikesed kontorid on tühjaks lõhutud, hoone dolomiitkivist fassaad osaliselt maha võetud ja peagi langevad vana näitusesaali seinadki. Hoone madal osa lammutatakse ja selle asemele ehitatakse uus kahekorruseline hoone.
Maja viiekorruseline osa jääb alles ja rekonstrueeritakse ning selle käigus ehitatakse peale üks korrus ehk hoone saab olema kuuekorruseline.
Lammutustööd kestavad septembri lõpuni ning jooksvalt algavad ehitustööd.
Novira Capital renoveerib Esplanaadi 10 veidi üle viie miljoni euro eest, rajades sinna 60 korteriga hotelli. Hoone avalikku kasutusse mõeldud osale kavandatakse kunsti eksponeerimise ja esitluspinna funktsiooni.
Projekti müügipartneri LVM Kinnisvara juhi Ingmar Saksingu sõnade kohaselt on üle kolmandiku külaliskorteritest juba müüdud.
Saksingu kinnitusel on praegu nõudlust väiksemate stuudiokorterite järele ja tuleval aastal valmiv hoone on praegu suvepealinnas ainuke, mis sellise äriloogika alusel müügis.
Saksingu jutu järgi on seni uude majja kortereid ostnud peamiselt ettevõtted. “Ostjate seas on palju neid, kes sõidavad Tallinna ja Riia vahet ja otsivad kohta, kus Pärnus peatuda ja mida kodukontorina kasutada,” seletas ta.
Esplanaadi 10-l on kirev ajalugu. 1970ndatel ehitatud kunagise parteimaja sai 1992. aastal linnalt tasuta kasutada filmimees Mark Soosaar, kes rajas sinna Chaplini kultuurikeskuse ja UKMi, mida peeti ülal hoonekompleksi kõrgemas osas asuvate büroopindade väljarentimisega.
2006. aastal müüs Mart Viisitamme juhitud Pärnu linnavalitsus hoone 35 miljoni krooni ehk 2,2 miljoni euroga Robert Hermani osaühingule Herder ja, ehkki linn seadis madalamale muuseumiosale tähtajata kasutusvalduse, jäi Soosaare juhitav AS Chaplin büroopindade majandamise võimalusest ilma.
Herman soovis ehitada viiekorruselise büroo-osa kaheksakorruseliseks, aga põrkas vastu muinsuskaitseameti keeldu. Seepeale andis ettevõtja linna seoses muinsuskaitselistest piirangutest mitteteavitamisega kohtusse, kuid kaotas, ja lõppkokkuvõttes läks Herder sisuliselt pankrotti, pankrotistus ka hiljem maja omanikuks saanud Furtado Kapital. Pankrottide tagajärjel läks hoonekompleks Novira Capitali tütarfirma kätte.
2016. aastal sõlmisid Novira E10 ja UKM kümneks kuuks ruumide tasuta kasutamise lepingu ja 2017. aastast pidi muuseum hakkama üüri maksma hakkama. Seda asutus siiski ei teinud.
Aastatega võlg kasvas ja mullu septembris tipnes lugu sellega, et Novira E10 sulges muuseumi töötajatele Esplanaadi 10 uksed.
Oktoobris kolis UKM majast välja, leides uued ruumid Iseseisvuse väljaku ääres kunagises pangahoones.
Allikas: Postimees