Kunstikollektsionäärid ja haruldased tehingud. Mis toimub kallima kinnisvara turul?

LVM Kinnisvara 6. apr. 2025

Leedus leidis 900 000 eurot maksnud eramaja uue omaniku kõigest kolme kuuga. Kui kiiresti võtaks sellise maja müük Eestis?

LVM Kinnisvara juhatuse liige ja vanemmaakler Ingmar Saksing sõnab, et premium-hinnaklassi turu aktiivsus erineb alati tavapärasest turust. „Reeglina on tegemist spetsiifiliste varadega, millel on tavapärasest erinev hinnasilt. Summa üks miljon eurot on nii eramaja kui korteri vaates selgelt eristuv, eriti muidugi Eestis, Lätis ja Leedus,“ ütleb ta, lisades samas, et kinnisvaraturul on kõik suhteline. „Mõnes teises riigis sooja mere ääres asuvas piirkonnas on miljoni eest raske isegi väikest korterit saada, majast rääkimata,“ hindab ta.

Notarisse jõudmine võib olla ka vaid päevade küsimus

Saksingu sõnul ei vaheta kallim kinnisvara üldjuhul kiiresti omanikku. „Neid pakkumisi on vähe, ostjate ring on suhteliselt väike ning väga harva peab müüja vara kiiremaks müügiks hinda vähendama,“ räägib ta. „Kui ühe keskmise maja puhul on müügiperiood praeguses turuseisus umbes pool aastat, siis kallimal kinnisvaral on müügiperiood alates aastast,“ nimetab ta.

Olulist rolli mängib vara asukoht – Saksingu sõnul on kindlad piirkonnad ja tänavad (nt Maarjamäel, Nõmmel, Kakumäel, Viimsis), millest sellise vara ostjad on huvitatud ja mida monitooritakse pidevalt. „Kui seal tuleb müüki vara, mis on adekvaatselt hinnastatud, võib notarisse jõudmine olla vaid päevade küsimus,“ ütleb ta.

Kinnisvara kui kunst, mida koguda

Müüki pannakse kallimat kinnisvara harva ka seepärast, et enamasti ei ole nende omanikel otsest rahalist survet vara müüa. „Heas asukohas eksklusiivse vara väärtus püsib kindlalt ja tihti lihtsalt hoitakse sellist vara ka siis kui omanikul endal otsest kasutusvajadust või otstarvet polegi. Müüki panekuks on vaja päris põhjust, on see siis senise omaniku surm, lahutus, muutused elukorralduses (teise riiki kolimine vms),“ selgitab Saksing. Osa sellisest eksklusiivsest kinnisvarast ei jõua ka üldse avalikku müüki. „Põhjuseid selleks on erinevaid, kes omanikest ei soovi privaatsust kaotada, kes ei taha võimalikku „kinnisvaraturismi“, kel on mõni kolmas põhjus,“ ütleb ta.

Ostjate seas on samuti väga erinevaid inimesi. „Ei ole alati nii, et tegu on avalikkuses tuntud ettevõtjaga. Varakatel inimestel on erinevad prioriteedid, väärtushinnangud, eelistused ja huvid – kes investeerib raha kinnisvarasse ja tähtsustab suurepärast kodu, kes omandab kunsti, kes reisib palju jne. Mõne jaoks ei ole Eestis asuv kinnisvara üldse oluline,“ loetleb Saksing.

Ta lisab, et Eestis on ka nn kinnisvarakollektsionääre. „Nagu kunsti puhulgi, otsitakse kindlate autorite kindlaid objekte, tahetakse neid originaalsena taastada ja säilitada. Inimeste võimalused ja huvid on erinevad,“ kirjeldab ta.

Praegu on LVM Kinnisvara portfellis kõige kallim müügis olev vara hinnaga 2,2 miljonit ning see on müügis olnud umbes aasta.

Allikas: https://arileht.delfi.ee/artikkel/120367545/kunstikollektsionaarid-ja-haruldased-tehingud-mis-toimub-kallima-kinnisvara-turul

Rubriigid

Arhiiv

Teie kiri on saadetud

×
×