LVM Kinnisvara: Soome elamumessil esitletav elamu tarbib 0 kWh/m² aastas

Ingmar Saksing 26. juuli 2010

Sel aastal Kuopio´s, Soome suursuselt 9-ndas linnas toimuva 41. elamumessi põhiteemad on madal energiatarbimine, hooldusvabad aiad, kodune heaolu ning ohutu elukeskkond.

Kuopio´s toimub elamumess teist korda. Eelmine kord toimus see Tartu suuruses linnas 1980. Nagu korraldajad selgitasid, siis üks osa ettevalmistustest elamumessiks algas 2006 aastal, kui alustati 4 sillast koosneva Saaristokatu nimelise uue ühendustee ehitamisega. Otsus selleks tehti aga juba 2001 aastal! Uus tee valmis 2008 aastal, maksis 20 miljonit € ja lühendab nüüd endist 15 km ühendust kesklinna 10 km võrra.

Saaristokatu

Saaristokatu 2010

Messi korraldamiseks on linn eraldanud uuest arendatavast 13 km² elamupiirkonnast, mis perspektiivis saab koduks 14 000 inimesele (Kuressaare linna jagu rahvast!), 18 hektari suuruse ala.

Soome elamumessiala 2010

Soome elamumessiala 2010

Vaatamiseks/avastamiseks on messialal 39 hoonet: 34 elamut, 1 paariselamu, 2 ridaelamut ja 1 rannasaun.

Seda ei ole palju rohkem kui paaril eelneval aastal, kuid siiski võib käimasolevat elamumessi juba ette pidada edukaks.

Näiteks on võrreldes eelmise aastaga kõik messialal paiknevad hooned valmis ning kõik ühe erandiga ka sisustatud. Samuti oli messi teiseks päevaks müümata veel vaid 3 elamut, vaatamata sellele, et elamute ehitusmaksumused jäid valdavalt 350 000 … 850 000 € vahele.

Messimaju selle raha eest osta aga ei saa, kuna sellele lisandub veel krundi hind.

Keskmine krundi suurus messil on 1070 m². Ruutmeetri hinnad jäid 40 .. 100 € vahele. Rannakruntide ruutmeeter oli seejuures kõige kallim. Soodsaim messikrunt oli saadaval 24040 €, kalleim aga 162 900 € eest.

Seega messimaja omanikuks saamise eest tuleks kokku maksta 6 … 16 miljonit krooni.

2010 aasta elamumess on ka kindlasti suunda näitav ettevõtmine, keskendudes ühe põhiteemana energia kokkuhoiule.

Messil tutvustatavatest elamutest on  27 A-klassi elamut (tarbivad kuni 150 kWh/m²/aastas), 2 passiivmaja (25 kWh/m²/aastas) ja üks 0-energia elamu. Viimase puhul tähendab see seda, et aasta keskmiselt ei pea elamu ülalpidamise eest midagi maksma.

Säästlikus peegeldub ka hooldusvabade aedade rajamises. Tõsi ligi 50 000 € täiendav kulutus võrdub Eesti mõistes keskmise elamu maksumusega, kuid arvestades messimajade hindasid jääb see keskmiselt alla 10% kogumaksumusest. Samas võimaldab see investeering vabaneda muruniitmisest ja kastmisest ning pikemas perspektiivis arvestades vee ja elektri järjest kasvavat hinda ka säästa.

Tervisliku elukeskkonna teema raames on messil võimalik tutvuda elamuga, mis lisaks tavapärasele kütte- ja õhuvahetuse mõõtmisele ja automaatsele reguleerimisele, teeb seda ka niiskuse ja süsihappegaasi osas.

Pärast 10 aastast Soome elamumesside külastamisest on saanud sellest LVM Kinnisvara jaoks igasuvine traditsioon, lisaks on tihedad kontaktid korraldajatega võimaldanud näha ka messide köögipoolt. 

Oma kogemustele tuginedes julgeme käesolevat elamumessi, kui suunda näitavat ettevõtmist, kindlasti soovitada.

Rubriigid

Arhiiv

Teie kiri on saadetud

×
×