Lume sulamine viib müüja ja ostja vahelise unise põrnitsemise ning toob tahes-tahtmata aktiivsuse – liiatigi pikas plaanis kinnisvara ju kallineb pidevalt niikuinii. Vaata, milliseid näpunäiteid LVM Kinnisvara juht Ingmar Saksing jagab alanud aastaks eluasemeturul ja kui palju tuleb tegelikult hinda langetada.
„Arusaadavalt toob lume sulamine, kevad ja suvi rohkem kinnisvaratehinguid. Nii oli see aastatel 1998, 2008 ja ka 2020. Samas sel aastal, ja mitte ainult esimeses pooles, viib tehinguni uus, aga kuni veerandi võrra pakkumishinnast madalama hinnaga kokkulepe,“ osutas Saksing eluasemevaldkonna osas nii uusarenduste kui järelturu kinnisvara tehingute toimumise ja kasvamise tingimustele. Lisaks on tema sõnul hinna kõrval rohkemate tehinguteni jõudmise eelduseks „kõik-korras kinnisvarapakkumine“ ehk taas vahepeal tähelepanuta jäänud projektdokumentatsioon, kasutusluba, vara eeskujulik seisukord, aga nüüd ka näiteks energiamärgis, mis võimaldab ostjal saada parem laenupakkumine kodupangast. „Kinnisvarahindade ja ettevalmistatud kinnisvarapakkumiste kõrval saab uues turusituatsioonis kõige kesksemaks professionaalne kinnisvaramüük,“ lisas ekspert.
Eelmiste aastate hinnakasvutempo jätkumise ootuses müüjad ja ostu aastaid edasilükkavad ostjad teevad uusi otsuseid lähtuvalt sellest, kuidas käesoleval aastal kinnisvara müüakse. „2023 aastal sõlmivad rohkem tehinguid need, kes jõulisemalt professionaalsele kinnisvaramüügile keskenduvad – autoaknast tehtud pilt või ainult ühes kinnisvaraportaalis pakkumise avaldamine oleks täna sama, kui bensiinijaam, kus pakutaks ainult lattet samal ajal bensiini ja diiselkütust pakkumata,“ näitlikustas Saksing uut olukorda ja tõi välja mantra müüjale: „Ära müü odavalt, kaalu hoolega, korrasta oma vara, tee liitumised korda.“
Millisesse kinnisvarasse siiski tasub investeerida? „Kõik väike ja odav saab täna turuosaliste suurema tähelepanu. Väike tähendab seejuures läbimõeldud ruumikasutust, odav tähendab konkreetses varaklassis mõistliku hinda. Väike üürikorter teenib ka täna üle 10-protsendilist tootlust ja 200 000 eurot maksev 4-toaline uus ridaelamu on tänaste ostjate eelistus,“ juhatas Saksing investeerimisehuvilistele teeotsa kätte. Toimiv on ka ostan ja hoian loogika, sest suvest hakkavad ehitushinnad alla tulema ja pikas plaanis kinnisvara ju kallineb pidevalt niikuinii. See käib eeskätt oma rahaga investeerinu kohta, laenurahaga investeerija puhul on lugu keerulisem. „Ole kliendiga lõpuni aus, siis saad tehingu!“ lisas ta hoogsalt elementaarse tõe nii vahendajale kui lihtsalt müüjale.
Kuid siiski, mis veel aitaks kinnisvaraturule anda hoogu juurde? „Kõik uus on hästi unustatud vana,“ kostis Saksing. Alanud aastal tuuakse turule uued kinnisvaraarendused, mis vastavad tänaste ostjate ootustele, nende uusarenduste kõrval töötavad tema sõnul tehinguni jõudmisel paindlikumad finantseerimislahendused ja müügikorraldus ning vahetus. „Ostavad tõsised ostjad. Kui kahtled ostus, võta see üürile,“ andis Saksing vihje.
Allikas: Kinnisvarauudised