Iga algus on alati keeruline. Selleks, et üüriinvesteeringud ükspäev ka tulu tooksid, on tähtis oma teadlikkust ja valmisolekut tõsta. Rahast üksi ei piisa.
Alustuseks tuleb selgeks teha, milline on eelarve ning alles seejärel leida sobilik kinnisvara. Tänases turuolukorras peab olema kiire ja riskialdis, sest head pakkumised ei püsi kaua turul.
Tühja koha pealt investoriks ei saada
LVM Kinnisvara juhatuse liige Ingmar Saksing soovitab eriti valvas olla olukorras, kus mistahes majandustegevus hakkab vaikselt rahvusspordi mõõtmeid võtma.
«Kõike ei tasu ettevalmistuseta, sõbra eeskujul, pea ees ette võtta. Üürikinnisvarasse investeerimine tähendab jooksva rahavooga ja kasvava väärtusega, st üldjuhul head investeeringut. Ent kui kogu investeerimisplaan on «ostan laenuga korteri mille pangalaen maksab end ise», siis see ei ole tõsiseltvõetav,» möönab Saksing ning lisab, et kinnisvarainvesteering vajab pikemat plaani, otseste ja eriti kaudsete kulude analüüsi, piirkonna ja objekti tuleviku ja prognoositavate tulude analüüsi. Ka ei tasu tema meelest investeeringut kaaluda ainult tänastest turuhindadest lähtuvalt, otsus ja positsioon tuleks võtta vähemalt kümne aasta vaates.
Kinnisvaraekspert Tõnu Toompark ja Skanton kinnisvarabüroo maakler Jana Pavlenko soovitavad sellest johtuvalt maha istuda ning koostada võimalikult detailne äriplaan ja tasuvusanalüüs, mis võtab arvesse ka võimalikke ootamatuid kulusid.
«Alati peaks mõtlema sellele, kas on ka mingeid alternatiive,» täheldab Toompark ning lisab, et kui kuhugi on mingid numbrid ja visioonid juba kirja pandud, siis tasub mõelda ka tegevustele, mis nende taga on. «Üheksa korda mõõta ja alles siis hakata teravalt lõikama,» soovitab Toompark.
Plaani tehes tasub muu hulgas arvestada ka üürikodu tulevaste elanikega: on tegu üksinda elava tudengi või lastega perega või on hoopis plaanis majutada lühiajalisi üürnikke?
Luubi alla tasub võtta ka piirkonna viimaste aastate areng, infrastruktuur, milliseid remonditöid korter vajab ja ka nõudluse muutusi vastavas segmendis.
«See on ikkagi investeering, kus kogu tootluse miinusesse ajamiseks piisab ühest halvast üürnikust, seinast leitavast vammist vms. Ning ostes laenuga, on ka halvemal ajal suur kohustus üleval. Võib-olla on mõistlikum osta hoopis iga kuu mõne kinnisvarafondi osakuid? Kindlasti ei taha eeltooduga inimesi hirmutada. Vastupidi, kui kodutöö tehtud ja riskidest aru saadakse, on üürikinnisvara kapitali akumuleerimiseks väga hea viis,» teab Saksing rääkida.
Kinnisvara puhul peab Uus Maa maakleri Ketlin Jundase sõnul alati arvestama ka teatava lisarahaga, tühja koha pealt nii lihtsalt investoriks ei saada.
«Pangalaenuga investeerimiskorteri ostmine vajab mitmeid kaalumisi – kui pika aja jooksul tulu soovitakse saada ning kas see üldse ära tasub. Seega, alustuseks on mõistlik, kui olemas oleksid mõned säästud, siis on juba võimalus hakata seda säästu kasvatama,» soovitab Jundas.
Hunt võiks kodu lähedalt murda