Seekordne Soome elamumess oli arvult 39. Meil on messi õnnestunud külastada 8 korral. Erinevalt eelmistest aastatest, kus oleme messil osalenud tavaliste külalistena, oli seekord lisaks võimalik põhjalikumalt tutvuda messi korraldusliku poolega. Eelkõige huvitas meid kruntide, korterite ja majade müügikorraldus. Annaliisa Koskenmäki, kes on igapäevaselt ametis Vaasa Linnavalituse kinnisvaraosakonnas andis meile pea tunni jooksul ülevaate messi korraldusliku poole pealt.
Vaasa messiala sai rajatud linna initsiatiivil mitte kõige populaarsema linnaosa vahetusse lähedusse, lootuses, et see aitab tõsta linna selle piirkonna mainet.
Krunte (või õigemini kuni messi lõpuni nende hoonestusõigust) arendajatele müüb kohalik omavalitsus ning lisaks hinnale on otsustamise üheks kriteeriumiks projekti uudsus või eripära. Selleaastased müügihinnad olid vahemikus 60 … 135 eurot/ruutmeeter, millele lisandusid liitumistasud. Müüa krunte ei olnud Annaliisa sõnul kerge ning valdavalt olid ostjateks väiksemad ehituseettevõtted.
Huvitav oli ka inimeste endi algatus, mis sai meilt kommuun´i hüüdnime. Nimelt olid 6 perekonda otsustanud ise, samas ühiselt, korraldada kogu ehitusega seonduv. Moodustati meie mõistes mittetulundusühing, kes siis korraldas allhankeid või korraldas ühistööd. Eesmärgiks oli ehitada valmis oma kodu oluliselt odavamalt.
Selle aasta messi märksõnadeks olid kodu kõigile ja säästlik eluviis. Kodu kõigile tähendas seda, et kokku sobitati elamumessi- ja unikaalne lendoravate kaitseala. Seeläbi sai ka messi maskotiks lendorav. Säästlik eluviis, aga seda, et kogu elektri – ja soojusenergia toodetakse kohapeal. Kogu majapidamistes vajaminev elekter toodetakse juba suletud prügimäest eralduvatest biogaasidest ning soojusenergia soojuspumpadega (neid käivitab samuti biogaasist toodetud elekter), millede torustik on paigaldatud kõrvalasuvasse lahte. Nii kujuneb keskmisel majal (u 150 m²) aastaseks kogukuluks 1000 eurot.
Kellel aga kogu messiga seonduva vastu suurem huvi, võib lisaks lugeda siit.