Aasta 2007 Pärnu kinnisvaraturul

Andres Sutt 24. dets. 2007

Kinnisvaraturg võttis tuure maha

Viimased üheksa aastat kestnud ja eriti viimasel kolmel aastal kiirenenud kinnisvara hinnatõus harjutas paljusid meist mõttega, et kinnisvarahinnad tõusevad igavesti. Mööduv aasta meenutas, et miski pole igavene.

Kinnisvaraturg sarnanes 2007. aastal veidi 1998. aastaga, tookordne mõõn möödus kinnisvaraturule suhteliselt valutult, kestes alla aasta ning jättes hinnad peaaegu puutumata.

Mõõna peamised põhjused olid praegusega võrreldes ligi viis korda odavam kinnisvara ja alles algusfaasis olev eluasemelaenuturg. Kuidas läheb seekord, sõltub vist ainult sellest, mida arvatakse Rootsi pankades.

Mööduv aasta algas Pärnus veel optimistlikult, hinnad tõusid, tehinguid tehti endise hooga, kuid erinevalt eelmisest aastast puudus ostupaanika. Suve alguseks kasvas pakkumiste arv ja peatus hinnatõus, hakkas vähenema ka tehingute arv. Sügiskuudeks oli tehingute arv kukkunud juba 40 protsendi võrra kevadise perioodiga võrreldes, samal ajal käibe osas kukkumine nii suur ei olnudki.

Talvekuude saabumisega turu rahunemine vaid jätkub.

Kui 2007. aastat numbrites vaadata, siis Pärnu linna ja maakonna ligi 3600 kinnisvaratehingu käive küünib umbes 3,6 miljardi kroonini. Võrdluseks: 2006. aastal oli käive ligi 4,4 miljardit krooni ja tehinguid 4980, seega on tänavune langus üle 20 protsendi.

Kõige valusam oli 2007. aasta kinnisvaraarendajatele. Aasta lõpul on Pärnus müügis umbes 600 vast valminud või kohe valmivat korterit, mida, arvestades aasta keskmist korterite müügiarvu linnas – 900 korterit – , tundub olevat palju. Seda enam, et tehingute arvu peamine langus tuleb just uute arendusprojektide müügi arvelt, kuna nende hind on kõige kõrgem. Kõrgeks viis hinna aga kiire ehitushindade kasv ja maa hinnatõus.

Kinnisvaraturu jahtumine ei jäta puutumata ka Pärnu linna, lüües linna eelarvesse märkimisväärse augu nii käesoleval kui järgmisel aastal. Käesoleval aastal on välja kuulutatud, ent müümata jäänud ligikaudu 120 miljoni eest linnavara, mis moodustab linna käesoleva aasta eelarvest tervelt 17 protsenti.

Aga pole halba ilma heata. Eriti ostjate jaoks. Nüüd on aega valida, hindade osas läbi rääkida ja enda jaoks tõeliselt parim lahendus leida.

Arendajatelgi tasub olukorda positiivselt vaadata: praegu on aega projekt korralikult läbi mõelda, ehitajatega asjad rahulikult läbi rääkida.

Kõige raskem on müüjatel, aga ainult seetõttu, et tuleb kriitiliselt hinnata oma vara head ja vead ning siis kaubale õige hind määrata – müümata ei jää midagi.

Rubriigid

Arhiiv

Teie kiri on saadetud

×
×