Algav kinnisvara-aasta nihutab kraanad Tallinnast välja väikelinnadesse

Ingmar Saksing 28. dets. 2017

Ingmar Saksing

Milline oli kokkuvõtvalt lõppev aasta kinnisvaraturul, kuhu koondub järgmisel aastal arendustegevus ja kui kõrgele kinnisvara hinnad siis lõppude lõpuks tõusevad?

Ingmar Saksing, LVM Kinnisvara juhatuse liige:

Lõppev kinnisvara-aasta on toonud kasvu nii hindades kui ka tehingumahtudes. Veel järgmist nädalat arvestamata (ja aasta viimane nädal on kõige aktiivsem detsembrikuu nädal) on käesoleval aastal sõlmitud 6,85 protsenti rohkem ostu-müügitehinguid (üle 3000 tehingu) kui 2016. aastal. Tänavune aasta on toonud ka keskmiselt 9,9 protsenti vara väärtuse kasvu, mis tähendab kinnisvaraomanikele 275 miljonit lisaeurot.

Käesoleva aasta algust iseloomustas turu kiire areng, mis tõi Tallinna ja Harjumaa ning suuremate linnade kõrval uusi arendusprojekte ka väiksematesse linnadesse ja nende ümbrusesse. Aasta teine pool on jõuliste plaanitavate maksutõusude, kasvavate palkade ning kallinevate ehitushindade valguses toonud kinnisvaraturule aasta algusega võrreldes proportsionaalselt vähem uusi arendusprojekte.

Planeeritavad maksutõusud koos jõulise ehitushinna tõusuga, mis kohati ulatub ligi viiendikuni, on ootele pannud ja panemas mitmeid uusi arendusprojekte. Samuti kaalutakse senisest põhjalikumalt etapiti arendavate piirkondade või projektide algust.

Kogu käesoleva aasta kinnisvaraturgu on samas iseloomustanud ostjate jätkuvalt kaalutletud ning selgelt hindadest lähtuvad ostuotsused, mis on hoidnud keskmise hinnatõusu numbreid ühekohalistena. Vähenev pakkumine uusarendustes toob tõenäoliselt uuel aastal kaasa laojääkide vähenemise ja järelturupakkumiste kasvava nõudluse.

Kinnisvara-aasta uute hinnatasemete kõrval on turgu käesoleval aastal enim mõjutanud sündmus kinnisvaraportaalide jõuline hinnatõus ning koondumine. Uus aasta toob selles osas turule kolmanda kinnisvaraportaali, kuid arvestades turu mahtusid ja marginaale, on sektoris ruumi tõenäoliselt vaid kahele.

Efektiivselt toimiv ja taastunud hinnatasemetel kinnisvaraturg ning pankade lähiaastate laenupoliitika võimaldab plaanida jätkuvalt uue korteri või elamu ostu ja ette võtta olemasoleva kinnisvara müüki. Linnade kõrval pakuvad uusi valikuid linnade vahetus läheduses asuvad elu- ja äripiirkonnad.

Loe edasi postimees.ee

Rubriigid

Arhiiv

Teie kiri on saadetud

×
×