Aprill tõi kinnisvaratehingute koleda kukkumise

Anette Välja 6. mai 2020

Aprilli statistika annab esimese kinnituse kinnisvaraturu järsust muutusest: kortereid osteti pea poole vähem kui mullu samal ajal.

LVM Kinnisvara juhatuse liige Ingmar Saksing rääkis, et mujal Eestis on olukord veidi rahulikum kui Tallinnas. Ehkki tehingute arv on ka mujal vähenenud, on tema sõnul Tartu ja Lõuna-Eesti kriisis paremini vastu pidanud kui Tallinn ja Harjumaa. “Aga ka Pärnus on tehinguid vähem ja kui kõrvutada Saaremaa numbreid mandri numbritega, siis seal on see pilt kõige inetum,” tõdes Saksing.

Kiiret lahendust ei paista

Saksing märkis, et maaklerid näevad praegu, kuidas müüjad ootavad olukorra selginemist ning ostjad tahaksid ideaalis osta poole hinnaga. Esimesi tõsisemaid märke hakkame ka tema hinnangul nägema sügisel, kui laenupuhkused läbi saavad.

Praegu tunnevad tema sõnul ostjad huvi uute heade pakkumiste vastu asukohtades, mida enne endale hoiti ja müüa ei tahetud. “Kõik mereäärsed ja hea asukohaga kohad linnades või linnalähedastes kohtades ja teistpidi siis hinna mõttes head pakkumised. 50% allahindlusi tehtud ei ole, 5–10–15% sõltuvalt varaklassist ja asukohast on allahindlusi tehtud, aga neid tehti ka enne,” tõdes ta. “Praegu ei ole need allahindlused suured olnud, aga see ei tähenda, et neid teha ei tule.”

Saksingu hinnangul sarnaneb aasta pärast olukord kindlasti rohkem sellega, mis oli kaks kuud tagasi. Aastaid kestvat rasket perioodi tema sõnul tõenäoliselt ei tule. “Me arvame, et probleemid süvenevad enne, kui nad lahenema hakkavad. Kiiret lahendust oodata on ebareaalne,” tõdes ta samas.

Enne olukorra taastumist hakkab aga Saksingu sõnul mõju avaldama see, et pangad on finantseerimist selgelt tagasi tõmmanud. “Me oleme lugenud uudiseid, et laene väljastatakse, aga reaalsed pakkumised tähendavad ostjatele suuremaid omafinantseeringuid ja kõrgemaid intresse. Seal on ka see tegelik elu ikkagi kuskil vahepeal,” ütles ta.

Saksing märkis, et ka Äripäevas on ilmunud arvamusi, kus öeldakse, et kinnisvaraturg ei ole koroonakriisist pihta saanud, kuid tema sõnul ei tasuks olukorda ilustada ja valet muljet jätta. “Kui ikkagi on poole vähem tehinguid, siis midagi on turul tekkinud. Selle olukorra kuidagi pehmemalt pakkimine ei tee seda olukorda halvemaks ega paremaks. Aus ja avatud kommunikatsioon sellest, mis turul toimub, on kõigile oluline. Määramatust on selgelt nagunii palju.”

Allikas: aripaev.ee

Rubriigid

Arhiiv

Teie kiri on saadetud

×
×