Arendajad ei ole üüriturgu veel mõjutama hakanud

LVM Kinnisvara 17. mai 2024

Uimasele aastaalgusele järgnes üüriturul aktiivne aprill. Üürile võeti peaaegu kõik, mida pakuti ja lisaks ka mitmed pikalt pakkumises olnud objektid leidsid huvilise, kommenteerib LVM Kinnisvara juht Ingmar Saksing.

Millised on arengud üüripindade osas, võrreldes 3 kuu taguse ajaga? Kas on näha enam elavnemist ja mis on eriti hinnas ning miks?

Ingmar Saksing: Aasta algus oli ootuspäraselt vähemaktiivsem, alates aprillist on üüriturg aktiivne. Vaatame, kas mais trend jätkub. Aprillis võeti üürile küll peaaegu kõik, mida pakuti ja lisaks ka mitmed pikalt pakkumises olnud objektid leidsid huvilise.

Kui alates 2022. aasta kevadest oleme võinud öelda, et Eesti üüriturg on suhteliselt sõjapõgenike nägu, siis nüüd enam nii ühest hinnangut anda ei saa. Toonane märksõna oli, et kõik odav leidis endale üürniku. Täna on turuaktiivsuse vaates see pilt muutunud. Osad inimesed on tagasi läinud, osad paigal olemasolevatel pindadel ja uut sellelaadset nõudlust pole enam lisandunud. Turul leiab kiiresti üürniku “õige hinnaga vara” ehk hind kujuneb korteri- ja seisundipõhiselt.

Üldiselt saab tänase turunõudluse kohta öelda, et üüriturul ringi vaatava üürniku eelistus on uuem või päris uus vara. Erinevusena eelnevast perioodist ootab selline üürnik praegu, et üürileandja pakub talle täislahendust, st kõige vajalikuga sisustatud kodu. Tahaplaanile on jäänud vahepeal päris tavaline lahendus, et koliti üürikorterist üürikorterisse oma mööbliga ja tegeleti asjade viimise-toomise ja sobitamisega. Tänase korteriüürija ootused saab kõige lühemalt kokku võtta ühe lausega – ta ootab, et korter on uus ja et see on sisustatud. Kuna valik on turul laienenud, siis üürnik saab ka sellist lähenemist endale lubada.

Vara on veel öelda, et arendusfirmad oleks kohe algselt üürimajadeks ehitatud hoonete ja isegi üürimajade kvartalitega väiksematelt turuosalistelt üürituru üle võtnud. Tegelikult pole nad veel üüriturgu mõjutama jõudnudki hakata. Firmad ise on küll väga paindliku tegevusmudeliga – ei pakuta ainult pikaajalisi kokkuleppeid, vaid jõudsalt ja hooajaliselt tegeletakse ka lühiajaliste pakkumistega. See võimaldab neil oma portfellilt hooajaliselt suuremat tulu teenida, millega vajadusel vakantsust katta ja endale sobilikku pikemat kokkulepet otsida.

Loe lisaks

Allikas: kinnisvarauudised.ee

Rubriigid

Arhiiv

Teie kiri on saadetud

×
×