Arendajad kinnisvara hinnalangust ette ei näe: tipp on juba ületatud ja nõudlus püsib kõrgena

Harold Kiisler 31. aug. 2022

Ehitusmaterjalide hinnatõus on mõjutanud ka kinnisvaraarendajate kasumimarginaale, kuid sellest hoolimata püsib arendajate sõnul kinnisvara hea investeeringuna ning juba praegu on märgata hinnatõusu stabiliseerumist.

LVM Kinnisvara juhatuse liikme Ingmar Saksingu sõnul on tehniliselt tänaseks ehitusmaterjalide hinnatõus juba pöördunud.

“Kevadisest hinnatipust on hulk ehitusmaterjale juba odavnenud. Esimese suure hüppe taga, mis juhtus vahetult pärast Ukraina sündmuste algust, oli šokk ja teadmatus, aga oma rolli mängisid ka laovarud. Tänaseks on teadmatust pisut vähem ja kuigi defitsiit valitseb edasi, on see prognoositavam ja uuest reaalsusest hakkab arusaam tekkima,” ütles ta.

Kinnisvara püsib jätkuvalt tugeva investeeringuna

Saksingu sõnul oli LVM Kinnisvara ehitusmaterjalide hinnatõusu vastu paremini valmistunud, kuna ei pannud koroonapandeemia alguses projekte pausile, vaid võttis vastu otsuse arendustega jätkata.

“See ei olnud lihtne otsus, sest vastu vaatas suur teadmatus. Paljude oodatav majanduslangus ja kinnisvarahindade krahh tundusid tol hetkel päris usutavad, üleilmsed tarneahelad kukkusid kokku ja me ei teadnud, kas oleme viirusega aastaks või kümnendiks,” rääkis ta.

Tagantjärele vaadates tehti Saksingu sõnul õige otsus, sest paljud suuremad projektidega seotud tööd said ära tehtud paremate hindadega. “Uutes projektides arvestame niipalju kui võimalik ehitushindade kiire kasvuga. Nii pole me näiteks pidanud taganema müügilepingutest.”

Lähemas ja kaugemas tulevikus Saksing suurt kinnisvara hinnalangust ette ei näe, kui just välistel põhjustel midagi suurt ei juhtu.

“Eesti 30 aasta majandusajalugu näitab, et kinnisvarasse investeerida on igal ajal hea, isegi suurimad hinnalangused on end kümmekonna aastaga tagasi teeninud, sest kinnisvara toodab üldjuhul ka pidevat rahavoogu. Kui mõtlete investeerimise asemel spekuleerimist, siis spekulandile ei tooks ka ehitushindade järsk odavnemine kaasa ahvatlevat kinnisvara hinnalangust,” rääkis ta.

Saksing tõi välja, et Eesti inimestel seisab arvetel umbes 11 miljardit eurot, mis otsib kaitset tõenäoliselt ees ootava pika inflatsioonitsükli eest. Seetõttu püsib nõudlus kinnisvara vastu tema sõnul kõrgena. “Lisaks on kaasaegsetest elamispindadest Eestis ikka veel puudus ja turg hindade kokkukukkumist ei too.”

Kuigi ei saa välistada korrektsiooni välistel, kogu majandust ja rahandust puudutavatel põhjustel, näib tema sõnul praegu kõige tõenäolisemalt ees ootavat kõrge inflatsiooni periood, mis suurt kinnisvara hinnalangust prognoosida ei lase.

Allikas: Rikas.Geenius.ee

Rubriigid

Arhiiv

Teie kiri on saadetud

×
×