Elamispindade hindade liigne langus tõmbab turule pidurit

LVM Kinnisvara 26. apr. 2023


Osa kinnisvara müüjaid elab minevikus ja loodavad kõrgete hindadega leida ostjaid. Samas uusarenduste hinna teatudki määral langetamine mõjuks turuaktiivsusele turgutavalt, ent liigne hinnalangetus võib anda sootuks vastupidise tulemuse.

Kevadine niiöelda turuhurraa võib taas sumbuda suverammetusse, ent teisalt on igal aastaajal oma varjunditega turuaktiivsus.

Kevadel on kinnisvaraturg, nagu tavaks, aktiveerunud: Kas selline aktiveerumine on vaid kevadega piirduv? Kui palju peavad elukondliku kinnisvara hinnad veel langema, et turuaktiivsus püsiks ja kasvaks?

LVM Kinnisvara juht Ingmar Saksing: “Kevad on läbi aastate olnud aeg, mil kinnisvaraturg alustab, sest inimesed soovivad koduvahetusega tegeleda enne suve. Viimased aastad on olnud sellest loogikast küll erinevad ja kinnisvaraturg on olnud aktiivne aastaringselt. Kinnisvaraturg on aktiivne loomulikult ka muul ajal aastas. Näiteks on suvi kinnisvaraturul kõige aktiivsem aeg kuurortlinnades Pärnus, Kuressaares ja Haapsalus ning rannikualadel. Samuti on üüriturg Tartus kõige aktiivsem suvel kohe pärast riigieksameid. Ka on talv aktiivne aeg kinnisvara ostmiseks korteriturul, sest inimesed soovivad kolida uutesse kodudesse just enne uut aastat. Seega on kinnisvaraturg aktiivne aastaringselt, kuid kevad on tavaliselt üks aktiivsemaid perioode.

Kinnisvaraturu hindade langusel võib olla nii positiivne kui ka negatiivne mõju turuaktiivsusele. Kui hinnad langeksid veel, võib see põhjustada ostjate ootust veelgi madalamate hindade osas, mis võib omakorda vähendada turuaktiivsust. Samas vaid mõningane hinnalangus suurendab täna ostjate huvi ja on suurendanud turuaktiivsust.

Kinnisvaraturu hindade oluline muutus järgmisel poolaastal, aga ka järgmisel aastal sõltub paljudest teguritest, nagu sõjategevusest, energiahindadest, aga ka uue valitsuse majanduspoliitikast, uutest maksudest, eluasemelaenude intressimääradest ning ka kinnisvaramaksu (loe: maamaksu) suurusest. Seega on raske, kui mitte võimatu ennustada, milline peaks hindade muutus olema, et turuaktiivsus veel kasvaks. Samas on senisel kinnisvaraturu hindade suhtelisel stabiilsusel olnud positiivne mõju turuaktiivsusele, kuna see annab ostjatele kindlustunde ja julgustab neid ostuotsuseid tegema.”

Allikas: Kinnisvarauudised

Rubriigid

Arhiiv

Teie kiri on saadetud

×
×