Elamumaa tehingud saarel: üks-null linnaümbruse kasuks

LVM Kinnisvara 28. apr. 2016

Saaremaa maaklerid tunnistavad, et ostu-müügitehinguid elamumaadega on siin masujärgselt veel üsna vähe. Ent kui ostmiseks läheb, siis eelistatakse Kuressaarest teatud raadiusse, mitte linna piiresse jäävaid krunte.

Kinnisvaraportaalide andmeil on Kuressaares praegu pakkuda 41 elamumaad. Neist suurim, kahest krundist koosnev objekt asub Marientali teel, on üle 6 ha ning selle eest küsitakse üle 420 000 euro. Odavaim on aga Paju tänaval asuv 1200 m2 krunt, mille hind 14 700 eurot.

Kuressaarest ca 15 km raadiuses on elamumaatükke pakkuda mõnevõrra rohkem. Hinnad on erinevad. Muratsis võib saada 3,09 ha maatüki ligi 53 000 euroga, Mändjalas on aga ca 2000 m2 kruntide hind veidi üle 20 000 euro.

LVM Kinnisvara juhatuse liige Ingmar Saksing tõdeb, et elamukruntide turg on selgelt see osa kinnisvaraturust, mis näitab, kuidas majandusel tervikuna läheb. Seda nii konkreetselt Kuressaares, selle ümbruses kui ka Saaremaal ja riigi tasandil tervikuna. “Majanduslanguse ajal langesid elamukruntide turul hinnad kõige esimesena ja kiiremini, ning samas on see osa turust just see, kus praeguses kasvufaasis hinnad ja aktiivsus kõige viimasena kasvavad,” selgitab ta. Saksing nendib, et kui jätta kõrvale passiivsed elamukruntide ostud, tähendavad eelkõige sellised tehingud tööd ehitajatele, transpordifirmadele ja ehitusmaterjalide müüjatele, aga ka sisustus- ja mööblifirmadele.

“Elamukruntide tehingustatistika valguses on näha majandustegevuse järjest rohkemat koondumist Kuressaarde ja selle lähiümbrusse, kuigi tehinguid elamumaadega on kokkuvõttes vähe,” tähendab ta. Sel aastal on Kuressaares tema andmetel tehtud tehinguid sama palju, kui eelmisel aastal teise kvartali lõpuks, kuid neid saab kokku lugeda ühe käe sõrmedel.

Võrreldes Lääne-Saare vallaga on elamumaade tehinguid Kuressaares vähem. Selle põhjuseks on Saksingu sõnul ühest küljest hind ja teisest pankade finatseerimistingimused. Pakkumiste arv on iseenesest piisav. “Arvestades ostutempot, kuluks kõikide kruntide müügiks Kuressaare linnas viis aastat, eeldusel, et uusi pakkumisi ei lisandu,” sõnab ta. “Nii eelistavadki ostjad linnalähedast valda.”

 

Tükike Saaremaad: LVM Kinnisvara Kuressaare büroo juhataja Kaiti Enno näitab Pihtla vallas Mustla külas – 13 km Kuressaarest – asuvat maatükki, mille Saarte Hääl jaanipäevaks kõigi tellijate vahel välja loosib. Krunt on kaardil tähistatud sinise täpikesega. Pihtla vallas on tänavu esimeses kvartalis müüdud maa-ameti andmeil kaks krunti. Foto: Maanus Masing

Loe edasi saartehääl.ee

Rubriigid

Arhiiv

Teie kiri on saadetud

×
×