Elamumess Valkeakoskis näitab tulevikku

Ingmar Saksing 17. juuli 2009

Seekord 10. juulil Valkeakoskis (35 km kaugusel Tamperest) avatud elamumess on järjekorralt 40-s. Huvi messi vastu on suur, sest esimese paari päevaga külastas seda ligi 9000 inimest ehk siis eeldatavalt külastab seda kuu jooksul 150 000 kuni 200 000 inimest.

Eelmiste aastatega võrreldes mess arhitektuursete lahenduste osas midagi väga uut ei pakkunud. Nagu korraldajatega jutuks tuli oli paar aastatat tagasi alguse saanud kruntide müük edukas (krundid on keskmise suurusega 1300 m²), kuid seejärel kiiresti muutunud majanduskeskkkond on sundinud algseid plaane muutma.

Ligi pooled valminud elamutest olid kuni 120 m² suursed ja valdavalt ühekordsed. Ka ei esitletud kõiki valminud elamuid, kuna neid ei jõutud või ei saadud messi alguseks valmis ja sisustatud. Elamute arvutuslikud hinnad jäid 160 000 … 820 000 € vahemikku. Messi kolmandaks päevaks oli 40 majast ostja või broneerija leidnud 29.

Küll oli uus säästmise- ja kokkuhoiu teema, mida on küll käsitletud vähesel määral kõikidel lähiaastatel toimunud messidel, kuid seekordne üritus oli selge rõhuasetusega seda laadi lahendustele. Võtmesõnadeks olid seejuures passiivmajad, maasoojus, päiksepaneelid ja tuulegeneraatorid.

 LVM Kinnisvara külastas Valkeakoski elamumessi

Tuulegeneraatoriga varustatud elamu

Paljudel elamutel oligi hinna kõrvalt suurelt meilgi sellest aastast kohustuslikuks muutunud energiamärgis. Kui valdavalt oli tegemist A- ja B-klassi kuuluvate elamutega, mis tarbivad kuni 150 kWh/m² aastas, siis valminud passiivmajad tarbivad sellest vaid 20 .. 25% ehk siis 25 .. 30 kWh/m² aastas. Ehk siis 150 m² elamu ülevalpidamise eest tuleks maksta kokku umbes 300 krooni kuus. Loomulikult tuleb eelnevalt väikeste arvete eest tasuda üks suurem – passiivmajad maksid ligi 50% rohkem, kuid igakuiselt 4 .. 5 korda väiksemad arved aitavad seda kiiresti unustada.

 LVM Kinnisvara külastas Valkeakoski elamumessi

Passiivmaja Valkeakoskis

Ja kui arvestada kohaliku hinnatasemega, kus jäätis maksis 2 € ja Jaffa 3€, siis saab 10 jäätise või 7 Jaffa asemel elada elamus terve kuu.

53apw92hgc

Rubriigid

Arhiiv

Teie kiri on saadetud

×
×