Eluasemete jätkuv hinnalangus? Oleneb oludest

LVM Kinnisvara 16. veebr. 2024

Eluasemeturul võib näha uusarenduste turuosa kahanemisest tulenevat statistilist hinnalangust. Samas majanduslangus jätkub, üüriturg sellele juba reageerib. Mis saab ostu-müügiturust edasi – kolm eksperti vastavad.

LVM Kinnisvara juht Ingmar Saksing tõdeb, et uusarenduste turul toimub tasakaalupunkti otsimine.

LVM Kinnisvara juht Ingmar Saksing, Domus Kinnisvara juhatuse liige Ingvar Allekand ja Kinnisvarabüroo Uus Maa juhatuse liige Igor Habal lahkavad eluaseme hinnalanguse võimalusi.

Eluasemeturul on uusarenduste turuosa kahanemise kaudu toimunud statistiline hinnalangus. Mida see tähendab eluasemeturule järgneva poole aasta jooksul? Millisel määral võib see psühholoogilist mõju omav tõik tuua kaasa reaalse hinnalanguse järelturul, uusarenduste turul?

Ingmar Saksing: Uusarenduste osakaal kogukäibes on vähenenud, aga hinnatasemed ei ole suuresti muutunud. Küll on müügikorraldused aasta tagusega võrreldes kampaaniatekesksemad ja erinevat tüüpi soodustusi eksponeeritakse aktiivsemalt. Turu aktiivsus ise on täna vähenud, aga mingit selget trendi uusarenduste hindade alanemisele ei saa välja tuua. Seevastu järelturul on hinnalangus toimunud. See, kas uusarenduste hinnatrendis muutus toimub, ei sõltu müügistatistikast, vaid üldistest finantseerimistingimustest, tarbijakindlusest, keskpanga rahapoliitikast, aga ka arendajate kapitaliseerituse tasemetest ehk müüjate finantsvõimekusest kanda välja äriplaanis prognoositust pikem müügiperiood.

Olulist rolli mängib ka uue vara vastavus ostjate soovidele (näiteks korteri suuruse ja tubade arvu osas). Uusarenduste turul toimub tasakaalupunkti otsimine ning täna on vara öelda, kas pikemalt jõuavad oodata müüjad või ostjad. See paneb paika, kas uusarenduste hinnatase kasvab, jääb suurtes piirides samaks või toimub langus, mida aasta aega on ennustatud, aga mida tegelikult juhtunud pole. Ka jaekaubanduses on eri poodide ja eri toodete kaupa kampaaniaid, aga nende põhjal ei saa teha järeldusi ostukorvi maksumuse muutumise kohta – samamoodi ei saa ühe või teise arendusprojekti hinnakampaaniast teha järeldusi kogu eluasemeturu käitumise kohta.

Loe edasi: https://www.kinnisvarauudised.ee/uudised/2024/02/15/eluasemete-jatkuv-hinnalangus-oleneb-oludest

Allikas: kinnisvarauudised.ee

Rubriigid

Arhiiv

Teie kiri on saadetud

×
×