Eluasemeturul ostutuhin jääb ära, hoolega valimine jätkub

LVM Kinnisvara 5. aug. 2023

Kodulaenumaksetega hilinemise üliväike osakaal tagab elukondliku kinnisvara turu stabiilsuse, suvi taandub ja välja joonistuvad varad, mida soovitakse ning mida välditakse.

Milline on seis hetkel eluasemete turul? Mida nõutakse enim? Mille vastu huvi puudub?

Ingmar Saksing: Täna saab öelda, et puhkuste aeg on kinnisvaraturul läbi ja viimased nädalad on tihedalt töised. Erandiks aktiivsuse osas on suvel olnud need segmendid, kus ka suvel kaubeldakse – nagu Pärnu, Saaremaa ja maakodud.

Meie eelmise nädala suurel tudenginädalal olid kõik aktiivsusnumbrid tavalisega võrreldes korda kaks – nii näitamiste arvud, broneeringute arvud kui ka tehingute arvud. Hetkel ostetaksegi ja üüritaksegi kahes suuremas linnas just õppimaasujaile mõeldud eluasemeid.

Juuli on läbi aastate olnud Tallinna ja Tartu turu kontekstis vaiksem aeg ja suurem liikumine hakkab peale siis, kui ülikoolid kuulutavad välja õppimasaanute nimekirjad. Kõige nõutavamad on muidugi korterid, eelkõige üüriks.

Tänavu enam sellist suvekodu otsimise lainet ei ole, kui siis ainult Saaremaal on enam huvilisi. Teatav nõudmine on olemas maakodude järgi, kuid klassikalised suvilad ostjaid praegu ei huvita. Ainult ehk siis kui asukoht on suurema linna lähedal, krunt on sobiv ja on võimalik kas olemasolev hoone aastaringseks elamiseks kohendada või mõistliku kogukuluga täiesti uus maja püstitada.

Üllatava faktorina saab esile tuua, et kui aasta algul prognoosisime, et hoonestamata kinnistute ehk elamukruntide vastu saab tänavu huvi olema väike, siis vastupidi – vaadatakse aktiivselt ringi, et leida selline maatükk, kuhu saaks projekteerida ja ehitada täpselt oma soovidele vastav kodu. Võib öelda, et inimesed on vahepealsest kallite hindade, materjalipuuduse ja prognoosimatu eelarvega kaasnenud ehitushirmust üle saanud. Kaubeldakse küll nii ostjate kui müüjate poolelt, aga tehingud toimuvad.

Üldistades saab öelda, et ostjate huvi puudub elamispindade vastu, mis asuvad endistes monofunktsionaalsetes asulates – kui nad just pole Tallinnale piisavalt lähedal, et töist pendelrännet võimaldada. Sellised korterid ja majad on kahjuks täiesti mittelikviidne vara, mis paratamatult peegeldub ka nende hinnas. Kui viimastel aastatel vahepeal tundus juba, et see majanduskasvuga kaasnev kinnisvaraturu soojenemise efekt ehk hinnatõus ja tehinguaktiivsuse kasv hakkab jõudma ka suurematest keskustest väljapoole, siis praeguseks on taas väljapool suuremate keskuste otsest mõjuala täielik vaikeelu.

Loe pikemalt: kinnisvarauudised.ee

Rubriigid

Arhiiv

Teie kiri on saadetud

×
×