INGMAR SAKSING: EKRE kodulaenude kustutamise plaan nõuaks miljardeid eurosid – ebareaalne!

Harold Kiisler 12. jaan. 2023

Lisaks ebavõrdsuse loomisele lööks EKRE ettepanek kogu laenuturu segamini, hoiatab LVM Kinnisvara juhatuse liige Ingmar Saksing.

EKRE ambitsioonikas iibeprogramm näeb ette pensionide suurust sõltuvalt laste arvust ning kodulaenust neljandiku kustutamist iga lapse sünniga (PM 11.019)

Ettepanek alustada kodulaenu järkjärgulist kustutamist tulenevalt laste arvust on sisuliselt ebavõrdsust ja vastuolusid loov lähenemine. Lisaks ei ole see riigile jõukohane.

Esiteks loodaks olukord, kus kodulaenu tagasimaksnud, lasteta või laenuta kodu ostnud pered jääks ebavõrdselt riigi poolt makstavast ajalooliselt absoluutselt suurimast väljamaksest (loe: tehtavast kingitusest) ilma.

Teiseks saaks pere planeerimisest ja laste sünnist äritegevus ja ebamõistlik kodulaenuturu osa. Eesmärk saaks noortel või lapsi planeerivatel peredel olema maksimaalse vajadustest mittelähtuv kodulaenu võtmine ja tegelikult pankadel ka kodulaenu andmine teadmises, et see iga lapse sünni puhul osaliselt kustutatakse.

Lisaks moonutaks see laenuturgu ehk laenu võtmisega seotud tänased kulud kasvaks hüppeliselt ehk hakkaks sisaldama osalist tulevast intressi, eesmärgiga tagada väljastatud kodulaenude maksimaalne tootlus.

Kas võlgnevuste puhul soovitab pank planeerida pere juurdekasvu?
Kas vajaliku 4-toalise elukorteri asemel oleks kasulik osta mereäärne villa?
Kui mitu last jõuaks naine sünnitada, et osta kolm, neli või viis korterit?

Arvestades kodulaenuturu mahtu ja lastega perede osakaalu turul ületaks tõenäoliselt sellised väljamaksed kordi varasemalt pensionifondidest väljamakstud summasid ja riigil selleks lihtsalt miljardeid eurosid ei ole.’

Allikas: Postimees

Rubriigid

Arhiiv

Teie kiri on saadetud

×
×