Käesolev aasta pakub erakordseid elukondliku kinnisvara ostuvõimalusi

LVM Kinnisvara 28. märts 2023

Koduostjal on nüüd enam võimalusi läbirääkida, nõuda rohkemat ja täpsemat infot. Erainvestoril tasub nüüd osta teatud kinnisvara kindlates piirkondades ja samas kindlatest elamutest üldse hoiduda, tõdeb LVM Kinnisvara juht Ingmar Saksing.


Foto: Andras Kralla

Varsti juba esimest kvartalit lõpetaval aastal 2023 vaatab vastu reljeefne ja vastuolulisi signaalne andev kinnisvaraturg. Ühelt poolt kostub ohkimist ja hädaldamist, et kõik on mokas ja üldse hukas ehk laadis “rindeteateid paanikaosakonnast”.

Teisalt aga aina aplamalt himustavad üüriturul elukondlikku kinnisvara institutsionaalsed investorid – seda siis eeskätt suuremates linnades. Samas erainvestorid lõikavad proMiti väiksemates kohtades.

Taustaks sirutavad kinnisvarainvestorid kätt ärikinnisvara suunas. Langev või siis ehk ikkagi muutuv kinnisvaraturg, paistab, pakub takistuste asemel hoopis väljakutseid, suisa ka võimalusi – ole vaid ärgas ja mõista neid märgata.

Kaks küsimust alanud aastal elukondliku kinnisvara vallast erainvestori ja koduostja vaatest.

Millisesse elukondlikku kinnisvarasse tasub 2023. aastal erainvestoril investeerida ja millisesse investeerimisest hoiduda? Millega tuleb arvestada?

Käesolev aasta on erakordne – kinnisvaraturg pakub uusi ostuvõimalusi asukohtades, mida eelmised aastad ei ole pakkunud ja üle mitme aasta parematel hinnatasemetel. Olenevalt strateegiast ja investeeringu suurusest tasub osta uusi arendusprojekte ja/või -piirkondi, sest neid ollakse täna valmis müüma, eeskujulikus korras ajalooliseid kodusid vanemates linnaosades või ajalooliselt väljakujunenud asumites – Kadriorus, Tähtveres või Rannarajoonis ning uusarenduste säästlike kodusid usaldusväärsetelt kinnisvaraarendajatelt.

Järjest tagasihoidlikumad väljavaated on korrastamata elamupiirkonna elamutel ja tänaseks renoveerimata korterelamutel. Kui piirkond või korterelamu ei ole tänaseks teinud pikemat kava, on ebatõenäoline, et seda tehakse ka järgmistel aastatel. Üldiselt on ostuotsuste tegemisel sel aastal rohkem muutujaid ja arvestada tuleb ka suurema ajakuluga.

Milliste asjaoludega tuleb tavalisel koduostjal aastal 2023 arvestada: millist kinnisvara ja kuidas valida, millest hoiduda?

Koduostja valikud peaksid olema sel aastal ratsionaalsemad ja tehtud arvestusega, et uus kodu täidaks vajadusi ühe-kahe aasta asemel vähemalt viis-kuus-seitse aastat. Viimaste aastate üldise elatustaseme kiire kasvu tingimustes ning kiiresti muutuvas keskkonnas on selline lähenemine madalama riskiga.

Sellel aastal rohkem kui eelmistel on soovitus ostuotsuse tegemisel kaasata pereliikmete ja tuttavate kõrval ostuprotsessi ka kinnisvarahindaja ning lisaks tellida ostueelne ülevaatus. Nimekirja spetsialistidest leiab kutseregistrist. Samas tuleks koduostuotsus teha ikkagi südamega – see lihtsalt peab meeldima. Koduostja saab sel aastal lisaks arvestada rohkema ja täpsema infoga, paremate hinnaläbirääkimise võimalustega ning paindlike tingimustega.

Allikas: Kinnisvarauudised

Rubriigid

Arhiiv

Teie kiri on saadetud

×
×