Kalli hinnaga korterid leiavad omaniku juba enne valmimist

LVM Kinnisvara 31. mai 2023


Rebase 17 rajatavas majas on täpselt sada ühe kuni viie toaga korterit, väikseim neist on vaid 17,9-ruutmeetrine. Suurim korter seevastu on seitse korda suurem ehk 126,8 ruutmeetrit. Esimesel korrusel on soojad panipaigad.

Veel valmivas majas on korterite hinnad vahemikus 75 000 – 380 000 eurot, ent neist mitme kohta on leping sõlmitud ja ostjail tuleb vaid järgmise aasta kevadet oodata. Kuid üldist kinnisvaraturgu vaadates on näha, et kortereid müüakse vähem kui mullu.

Väikesed kõigepealt

Populaarseimad korterid on seni olnud väikesed, ühe- ja kahetoalised. «Need on pea kõik müüdud, vaid üks ühetoaline on alles. Kuid ka eksklusiivsed suurte terrasside ja jõevaatega neljatoalised pakuvad inimestele huvi,» teatas ASi Vallikraavi Kinnisvara projektijuht Astrid Gross.

«Alustasime müüki 2022. aasta sügistalvel, praeguseks on notariaalsete lepingutega kaetud kolmkümmend korterit ning kümne kliendiga käivad aktiivsed lepingueelsed läbirääkimised,» sõnas ta. «Seega, müük on aktiivne ja näeme, et inimesed soovivad endiselt osta uusi ja kvaliteetseid kortereid. Järjest enam hinnatakse head asukohta linnas ja kogu elukeskkonna terviklikku väljaarendamist.»

Gross lisas, et kliendid on üha teadlikumad ning uurivad enne ostmist arendajat. «Tänapäeval on teatmik.ee kaudu nii arendaja kui ka ehitaja majanduslik seis tasuta ja avalikult näha ning inimesed kasutavad seda aina enam, et teha ostueelne tegijate taustakontroll,» märkis ta.

Grossi sõnutsi annavad pangad A-klassi maja korteritele kõige paremad laenutingimused, mis on samuti pannud ostjaid eelistama just uusehitisi. «Seega meid natuke üllatavad vastupidised artiklid meedias. Pigem olen kohanud pettunud kliente, kes on oma ostu hinnalanguse ootuses edasi lükanud ja nüüd avastavad, et hinnad ei ole langenud, aga kahjuks ka enam just seda kõige meelepärasemat korterit pole võtta, kuna keegi teine on selle ära ostnud,» rääkis projektijuht.

Kiired ehitusmehed

Maja on plaanis valmis saada aprillis 2024, ent Vallikraavi Kinnisvara juhataja Indrek Renteli sõnul on lootus uutele elanikele varemgi võtmed kätte anda. «Ehitajad on teinud suurepärast tööd,» rõõmustas Rentel möödunud nädalal peetud sarikapeol.

LVM Kinnisvara Tartu kontori juhataja Philip Saksingu sõnul on see tavapärane, et uusarendustes müüakse paljud pinnad juba enne valmimist maha. «Eriti tõenäoline on see just selliste kortermajade puhul, mis asuvad kesklinnas või sellele sedavõrd lähedal,» tõdes ta. Saksing lisas, et Tartu kesklinnas leidub uusarendusi tunduvalt vähem kui näiteks Raadil, mistõttu pole ime, et huvi võrdlemisi kallite korterite vastu on suur.

Kuigi ruutmeeterihind on Rebase tänava majas võrdlemisi krõbe, näiteks ühetoalise korteri üks ruutmeeter maksab üle 4000 euro, ei ole ostjate huvi Saksingu sõnul üllatav. Ehkki aasta alguses oli kinnisvaraturul veidi rahulikum aeg, tõid märts ja aprill juba taas tehinguid juurde, kuid möödunud ja üle-eelmise aastaga võrreldes on tehinguid kohati lausa poole vähem.

«Korterite hinnalagi oli ära ning viimase aastaga on need taas langema hakanud, aga ilmselt enam kuhugi väga kukkuda ei ole ning inimesed on harjunud sellega, et toidukaubad ja kütus ongi nüüdsest kallimad, nii ka kinnisvara,» usub Saksing.

Olukord kinnisvaraturul pole siiski kiita, näiteks maa-ameti kinnisvara hindamise osakonna peaspetsialisti Johannes Nõupuu andmeil müüdi Tartumaal kortereid aprillis suisa 46,4 protsenti vähem kui mullu, samas oli 2020. aasta aprillis veel vähem tehinguid kui tänavu.

Maa-ameti peaspetsialist Britt Suits selgitas, et ameti koostatud aruannetes kajastuvad andmed viitega, mistõttu ei pruugi see väljendada tegelikku hetkeolukorda. «Meie koostame aruandeid tagantjärele ja nende andmete põhjal, mis näitavad juba reaalselt toimunut. Kui kinnisvaraga tegelevad inimesed näevad, et turg on taastumas, siis see jõuab tehingutesse natukene hiljem,» märkis Suits.

Allikas: Tartu Postimees

Rubriigid

Arhiiv

Teie kiri on saadetud

×
×