Kinnisvaraturu arengumõtted – rahunemine, teadmised, kvaliteet

LVM Kinnisvara 25. dets. 2014

Mida me lõppevast kinnisvaraaastast õppisime ja milliste mõtetega uude aastasse lähme? LVM Kinnisvara juhatuse liige Ingmar Saksing räägib sellest, mis oli ja võtab õiguse järeldada, mis peaks uuel aastal juhtuma hakkama.

Eesti kinnisvaraturgu iseloomustavad alates selle tekkimisest viieaastased arengutsüklid. Esialgsele ebaselgele suunaotsimisele üheksakümnendate alguses järgnes väike mõõn üheksakümnendate teises pooles, uuel aastatuhandel jätkus tormiline areng, mis lõppes – järsu pidurdusega. Uus reaalsus pärast täielikku peataolekut on võtnud selgelt suuna kvaliteedile.

Eelkõige ootab kvaliteeti täna ostja – seda nii kinnisvaraarenduses, kinnisvaramaaklerite tegevuses kui ka kinnisvara haldamisel. Ostjate valikud näitavad selgelt, et kinnisvarasektorilt eeldatakse uut teeninduskvaliteeti. Ostja ootab kinnisvaraarendajalt läbimõeldud, samas eristuvaid ja eelarvega sobivaid lahendusi.

Ostja eeldab kinnisvaramaaklerilt professionaalsust – kiirust kontakteerumisel, ettevalmistatud selgeid kokkuleppeid ning lepinguid, aga ka professionaalseid fotosid müüdavast kinnisvarast või detailselt ning objektiivset infot müüdavast objektist. Ja loomulikult ka sujuvat teenust hilisemal kinnisvara haldamisel.

Ostjate ootustele vastav protsess ongi sel ja järgmistel aastatel kinnisvaraturgu ilmekalt iseloomustav suundumus. Kinnisvaraarendajad on tulnud turule uute energiasäästlike ja siiani erilahenduseks peetavate standardlahendustega. Kinnisvaramaakleri tööst on saanud eriteadmisi eeldav elukutse ning taolist tööd ei ole võimalik teha muude tööde kõrvalt. Kinnisvarahaldurid on istunud uuesti koolipinki, et pakkuda nüüdsetele tehnoloogiatele vastavat teenust.

Kõige eelneva taustal vajab kinnisvarasektor uusi suuremahulisi investeeringuid ja eelnevatest perioodidest kordi kõrgemate väljaminekute katmist. See omakorda sunnib turuosaliste koondumisele, innovatiivsete tehniliste ja turunduslahenduste turule toomisele ning uute koostöövormide rakendamisele erinevate sidusvaldkondade vahel.

LVM Kinnisvara 2015
Arvamus ilmus Postimehe Kinnisvara ja Ehitus aastalõpunumbris, 10.12.2014

Rubriigid

Arhiiv

Teie kiri on saadetud

×
×