Kinnisvaraturu eksperdid: on aeg hinnad ja laenutingimused läbi rääkida!

LVM Kinnisvara 25. dets. 2022

Kinnisvaraturul on toimumas tehingute sula

LVM Kinnisvara juht Ingmar Saksing rääkis, et tehingumahud on vähenenud ning see toob endaga kaasa hindade languse. „Öelda, et hinnad jäävad puutumata, oleks siinkohale vale või ennatlik,“ ütles Saksing. Olenevalt piirkonnast ja varaklassist on tehinguid vähenenud 20–30%. Väiksemates piirkondades võib näha hüppelisi kasve, mis on tihtipeale seotud uute varade projektipõhise müügiga.

LVMis on hetkel müügis 1000–1200 eluruumi, millest suur osa on uusarendused ja uued projektid. Saksing rääkis, et kvartali pärast on tõenäoliselt pakkumiste suurusjärgud samad, kui väliselt ei toimu jõulist muutust, nagu selleks oli pandeemia ja sõja algus.
Uusi projekte alustatakse tagasihoidlikult, sest ehitushinnad on kõrged ning hinnalangust näha pole. Järelturg on vaiksemapoole ning suurt pakkumiste arvu kasvu Saksing ei prognoosi.

Müügiperioodid on pikenemas

Saksingu sõnul on keskmisest kallima korteri müügiperiood umbes kaks-kolm kuud, kuid palju oleneb ka müüja ja ostja motivatsioonist. „Viimane poolaasta on toonud kindlasti pikemaid kokkuleppeid,“ tunnistas Saksing ning lisas, et seda on eelkõige mõjutanud intresside ja Euribori tõus. Saksing rääkis, et kinnisvaratehinguid, mida sõlmitakse mõne tunniga, on turul oluliselt vähem. Ka olukordi, kus ühele varale on mitu ostjat ja tehakse võistlevaid pakkumisi, on harva.

Madalamat müügihuvi on turul üritatud tasakaalustada igasuguste allahindlustega: tasuta parkimiskoht või köögimööbel, kommunaalkulude aastane tasumise lubadus ning ka lepingutasude soodustus. Saksing rääkis, et nemad pakuvad olenevalt pangast kuni 100% soodustust lepingutasu osas. „Lepingutasu soodustused on meil olnud läbi aastate,“ rääkis Saksing, „vahepeal on suuremad, vahepeale väiksemad“. Pakkumine suurematelt pankadelt, kus lepingutasu on null või väga väike, on kehtinud juba viimased kaks aastat. Tasuta köögimööbli või parkimiskoha pakkumisi Saksingu sõnul nad täna tegema ei hakka. Saksing aga tõdes, et loomulikult müües räägitakse läbi kinnisvara hind ja tingimused.

Kuula vestlust Ingmar Saksinguga siit.

Rubriigid

Arhiiv

Teie kiri on saadetud

×
×