Koid söövad sajalisi? Filmilkassika aitab

Harold Kiisler 3. aug. 2022


Kas tead, mis on 23-protsendilise inflatsiooni ajal tõeliselt hea? Toetada õhtupäikese paistel rammestunud peremehepee omaenda talu mademepalgile – samale, millele nõjatus Ain Lutsepa mängitud Tõnissoni omagi, kuulates Tootsi tänagi asjakohaseid hoiatusi koide eest, kes jõude seisvad sajalised lihtsalt ära söövad.

Tõepoolest, vaid tosin kilomeetrit Palamuselt saad osta endale Tõnissoni kodutalu filmist “Suvi”. Just Peedurahva talu aida ees filmiti unustamatu stseen, kus ettevõtlik Joosep Toots palus koolivennal inflatsioonile vihjates sajalisi luhvtitada, edukas kuid alalhoidlik Tõnisson aga loobus investeerimast Ülesoo talu arendusse nii laenu- kui käendustehinguga.

Tartu ja Jõgeva vahel Mullavere külas, asustusest pisut eemal asuva ajaloolise karja- ja teraviljatalu koosseisu kuulub 1820. aastal ehitatud ja osaliselt renoveeritud elumaja, laut-küün ja ait-kuur, lisaks saun ja maakelder ning 7,4 hektarit maad. Lisaks rollile Eesti filmiklassikas on see talu koos ajalooliste kõrvalhoonetega ka stiilne näide Kesk-Eesti teravilja- ja karjakasvatusega jõukaks saanud talude arhitektuurist.

Ning täpsemalt hakkad enda uue kodutalu ajalugu uurima samadest kiriku- ja kooliraamatutest, kus üles tähendatud näiteks Raja Teele (päriselus Adele Pärtelpoja) vana-vana-vana-vanaisa Nuudi Jüri sündiminevõi Joosep Tootsi prototüübi Voldemar Tootsoni vanaisa koolikaaslased.

Rubriigid

Arhiiv

Teie kiri on saadetud

×
×