Kriis võib kinnisvaraturule tuua olulisi muutusi

Anette Välja 11. mai 2020

Majanduskriisid jõuavad kinnisvaraturule tavaliselt viitajaga, aga mitte seekord. Ärilehe turuosaliste küsitluses osalejate hinnangud erinevad nagu öö ja päev. Kinnisvaraturule annaks positiivse tõuke vaktsiini leidmine ja uuest lainest rääkimise kadumine.

Miljoni dollari küsimus

LVM Kinnisvara juhatuse liige Ingmar Saksing märkis, et praeguste tehingute hinnad on tipuhindadest 5–10% madalamad. Kui palju hinnad kukuvad, on aga miljoni dollari küsimus. Ta ei usu, et kordub eelmine majanduskriis, kus hinnad langesid lõpuks lausa 50%.

„Inimesed on nutikad: 12 kuu pärast on turule jõudnud uued tooted ja finantseerimislahendused. Kui pangad püsivad ettevaatlikud, võivad arendajad pakkuda näiteks järelmaksu või pikemaid kokkuleppeid, kus omafinantseering tasutakse osadena. Nõudlus ei kao, sest mõnes sektoris koondatakse, aga mõni sektor buumib,” selgitas Saksing.

Võib-olla hoopis uued laenuvõimalused

LVM Kinnisvara juhatuse liige Ingmar Saksing aga näeb uusi finantseerimislahendusi. Algul on maksepuhkused ja laenuperioodide paindlikumaks muutmine, siis aga tuleb juba eelmainitud arendajate antav järelmaks. „Võime näha arendajate koostööd laenufirmadega, kes pole pangad.”

Saksing usub, et uute kodude ostmise puhul muutub säästlikkus veelgi olulisemaks. Seni ei ole ostja A- või C-energiaklassi majadest hoolinud, aga kriis näitab, kui suureks eeliseks on väike jooksevkulu.

„Ostes kallima, aga säästlikuma maja, töötab inflatsioon ostja kasuks, odavama ja suure jooksevkuluga maja puhul tema kahjuks,” ütles Saksing

Allikas: arileht.delfi.ee

Rubriigid

Arhiiv

Teie kiri on saadetud

×
×