KUULA – kas kinnisvara hindamisakti eest tasub müüja või ostja?

LVM Kinnisvara 11. nov. 2019

Hindamisakt on eksperthinnang, millega leitakse hindaja poolt turuväärtus varale. Kui tahta kinnisvara müüa, ei pea tingimata tellima hindamisakti. Küll on see vajalik ostmisel, kui kasutada selleks pangalaenu, siis on eksperthinnangut vaja. Olemas on ka ekspertarvamus, mis on vabamas vormis, kus hindaja toob välja väärtuse vahemiku. Ekspertarvamust pangad ei aktsepteeri. Veel on olemas kolmas hinnaalane konsultatsioon maaklerite poolt või mitte-kutseliste hindajate arvamuse avaldamine – seda teenust ei soovita kasutada.

Hind hindamisaktis kujuneb vara seisukorrast ja iga investeering vara hinda ei tõsta. Tuleks kinnisvara spetsialistidega nõu pidada, milliseid investeeringuid tasub teha ja milliseid mitte. Hinnatava vara hind kujuneb välja sellest, milline on turu seis, milline on nõudlus varal, millist liiki vara on, milline on vara seisukord, kas dokumendid on korras jne.

Aga kuidas hinnata maja metsa sees, keset sood, kus turuväärtus ei tule kõrge?

„Kinnisvara hindamisel ei hinnata seda, kui palju keegi selle ostmiseks või ehitamiseks raha on kulutatud, paigaldanud piltlikult öeldes kuldsed plaadid ja marmorpõrandad – neid asjaolusid ei arvestata, sest turuväärtus on antud asukohas madal,“ rääkis LVM Kinnisvara kutseline hindaja Andres Sutt. Tüüphindamisakti hinnad algavad 120 eurost.

Kõigest täpsemalt on võimalik kuulata saatest “Raha ja ruutmeetrid”!

Rubriigid

Arhiiv

Teie kiri on saadetud

×
×