KUULA – Mis toimub uusarenduste turul ja kuidas on sinna kõige mõistlikum kinnisvara soetada?

Anette Välja 12. veebr. 2020

Järjest rohkem liigutakse terviklike kvartalite poole, kus ehitatakse valmis mitu uusarenduspiirkonda. Ehitatakse palju, turg toetab seda ja inimesed eelistavad uut korterit, uut eramut. Uusarenduste korterelamud on tihti ette välja müüdud.

Tallinnas ja Harjumaal on täna ca 500 uusarendusprojekti. Tartu ja Tartumaa piirkonnas kümme korda vähem, kus on ligikaudu 50 uusarendusprojekti. Pärnus ja Pärnumaal samuti 50. Sada korda vähem on uusarendusprojekte Kuressaares ja Saaremaal – neid on 5.

Uusarenduste ehitustegevuse kestvus on 18-24 kuud, aga projekti algusest kuni teostuseni võime rääkida 3-4 aastasest projektist. Igast suuremast maakonnakeskusest leiab kindlasti vähemalt ühe uuema uusarendusprojekti. Kui turule tuuakse uus ja õige toode, siis ostjad eelistavad alati uut kodu uues majas.

Loft stiilis korter on uus ja populaarne elamu noorte seas. Minikorter võib olla vana ühiselamu, mis on ümber ehitatud või pakutakse majutus- ja hotelliteenust. Selliseid väikeseid kortereid kutsutakse IKEA tüüpi korteriteks. Need on hästi läbi mõeldud ja hästi planeeritud.

Rahva seas on nõutud ka sellised korterid, mis on ümber ehitatud vanadesse tööstushoonestesse, mis on suurte kõrgete lagedega, paksude paekiviseintega, läbi kahe korruse. Uusarenduste keskkonnas peab olema kõik olemas. Kaubandus, vaba aja veetmise võimalused. Koht, kuhu saab minna metsajooksule ehk terviserajad. Turvalisus ja kommuuni tunne on inimestele tänapäeval väga tähtis. Olulist rolli mängivad ka erinevad juurdepääsuteed ja mänguplatsid. Tahetakse liikuda jala ja jalgrattaga ning olla iseseisvad, et lapsed saaksid samuti iseseisvalt liikuda.

Kui plaanid uusarendust osta, siis reegel number üks on see, et käi rohkem kui üks kord arendust vaatamas. Ka siis, kui see on alles paberi peal. Vaata omavalitsuse veebilehelt, mis sinna ümbrusesse veel planeeritud on. Üksikut maja arendatakse väga harva, pigem on komplekt või kogu kvartal. Alati on võimalus oodata, et uusarendus valmib ja alles siis see endale osta. Oluline on arvestada, et 40-50% müüakse juba eelmüügist. Veel peaks teadma seda, et eelmüügist ostes on ka uusarendus tavaliselt 10-15% soodsam.

Parkimine ja panipaik ei ole uusarenduses hinna sees, need tuleb eraldi juurde osta. Arendus peab tagama alati igale korterile ka parkimiskoha. Kesklinnas maksab parkimiskoht 15 000-25 000 eurot. Vahel võib see maksta rohkem, kui uus korralik auto.

Uusarendustel on alati ka näidiskorter huvilistele näidata, mis on kenasti ära sisustatud. Hea diil võib olla hoopis see, et osta ära uusarenduse näidiskorter koos lisade ja sisustusega. Seal tuuakse välja kõik eripärad, kõik mugavused, tehnika jne.

Kui eelmüügist osta korter ja pärast maha müüa, siis kindlasti oled rahaliselt võitnud. Hinnad on kallinenud. Kliendid, kes ostavad valmis lahendust, on nõus ka rohkem maksma, kui see kõik asi on paberi peal.

Millist tulevikku uusarenduses planeeritakse? Kes seal müüb, millised on tingimused? Kas see arendus on pankade lehtedel nimetatud?

Nendele küsimustele vastuse leidmiseks kuula värsket Raha ja Ruutmeetrid episoodi!

 

Allikas: kasulik.delfi.ee

Rubriigid

Arhiiv

Teie kiri on saadetud

×
×