Maamajade ostubuum äratab Saare ja Muhu ääremaad ellu

Harold Kiisler 12. apr. 2021

Statistikaameti andmeil olevat Saare maakonnas suvilate hinnad aastaga 20% langenud, kuid maaklerite sõnul ei kajasta statistika sugugi tegelikkust.

“Mõlemad on saared, mõlemad on eksklusiivsed ja atraktiivsed, mõlemal on pakkumine limiteeritud, aga käituvad nad täiesti erinevalt,” tõdesid andmeteadur Arko Kesküla ning juhtivanalüütikud Kaja Sõstra, Märt Leesment ja Jaan Õmblus Statistikablogis. Nimelt Hiiumaal on suvilahinnad viiendiku võrra tõusnud.

Statistikaameti hinnangul võis Saaremaa puhul inimestele emotsionaalselt mõjuda ehk see, et viirusepuhangu alguses oli seal suur nakatumine ning erinevalt Hiiumaast ei mõju Saaremaa pelgupaigana pandeemia eest: “Emotsioon ja mälestus viirusekoldest koos ohuga saada mandrist ära lõigatud võisid seega hinnad alla lükata küll.”

Statistikaameti andmeil oli 2020. aasta märtsis Saare maakonnas müügis olnud suvilate ruutmeetri mediaanhind Eesti kõrgeim – 1173,1 eurot, tänavu märtsis aga 943,1 eurot. Selle näitaja poolest langes Saare maakond hinnaedetabelis neljandale kohale.

Statistika põhjal turu kohta üks-ühele järeldusi teha ei saa,” ütles LVM Kinnisvara juhatuse liige, vanemmaakler Ingmar Saksing. Tema sõnul sõltub statistikas kajastuv ruutmeetri mediaanhinna langus erinevatest asjaoludest.

Samuti sõltub tema sõnul palju sellest, mida on statistikud suvilana silmas pidanud. Ehk kas vara määratlust ehitusregistri koodi järgi või seda, milleks maja tegelikult soetati.

“Kui mandriinimene ostab endale Saaremaal 20 000–30 000 eurot maksva maamaja, on see tema jaoks ju suvila,” tähendas Saksing.

Saksingu hinnangul oli Saaremaa kinnisvaraturg mullu ning on ka tänavu olnud väga aktiivne. Tema sõnul näitab LVM-i praktika, et suvilateks ostetavate majade hinnad Saare maakonnas langenud ei ole, headel kohtadel on need pigem isegi tõusnud.

“Otsitakse ja ostetakse suvekodusid ja maakodusid ning mida privaatsem, seda parem,” rääkis Saksing. “Kui Eestist välja sõita ei saa, aga hing ihkab keskkonnavahetust, püütakse selleks leida riigisiseseid võimalusi.”

Allikas: Saarte Hääl

Rubriigid

Arhiiv

Teie kiri on saadetud

×
×