Milline on Eesti kinnisvaraturu tulevik?

Ingmar Saksing 26. märts 2009

Allikas: paleo-future.blogspot.com

Enam kui 50 aastat tagasi tundus tulevik seonduvat kosmosega.

Tänases kiiresti muutuvas maailmas on ka aasta pikk aeg ja tulevikku ennustada on keeruline. Küll võib välja tuua trendid ja arengud, mis aasta või paari jooksul kinnisvaraturul aset leiavad.

  1. Lähiajal jõuab kindlasti lõpule kinnisvarapakkumiste lõplik kolimine internetti. Protsess sai alguse 2000 aastal, tänane tehnoloogia areng on seda ainult kiirendanud. Tõenäoliselt jõuab protsess lõpuni lähima aasta jooksul.
  2. Populaarsemaks muutuvad tasuta või väga väikse tasuga kinnisvaraportaalid, kus oma pakkumisi saavad lisada ka eraisikud.
  3. Aasta pärast on turul tänasest poole vähem kinnisvarafirmasid ja – maaklereid. Kindlasti muutub ka firmade kuvand – turul ei ole vaid punased, kollased ja rohelised kinnisvarafirmad.
  4. Olulisema osa turust moodustab üüriturg. Kõrgemate omafinantseeringute tõttu peavad paljud kliendid tänase ostuotsuse edasi lükkama. Veel pikemas perspektiivis hakkab tarbijakäitumine sarnanema euroopalikule mudelile, mille järgi noorte esimene kodu on üürikodu. Seejärel, kui on piisavalt kogunenud sääste ostetakse esimene päris oma kodu, milleks on eelkõige korter. Pere suurenedes soetatakse suurem elamine (maja, ridaelamu). Laste kodust lahkudes müüakse suureks jäänud kinnisvara ja ostetakse väiksem. Lõpuks kolitakse heas mõttes vanadekodusse.

Kas tänasest arvates 50 aasta pärast on pildil kujutatud visioon realiseerunud?

Rubriigid

Arhiiv

Teie kiri on saadetud

×
×