Mõnigi Pärnu peatänava aken jääb suvel tühjaks

LVM Kinnisvara 1. juuni 2014

Rõivapoodide sulgemise järel tühjalt seisnud Rüütli 38 ja 45 esimese korruse äriruumidesse pole lähiajal kedagi kolimas.

LVM Kinnisvara juhatuse liikme Ingmar Saksingu sõnade järgi on mõlema koha vastu huvi tuntud, kuid et tegu on võrdlemisi suurte ruumidega, pole neisse üürnikke leida kerge.

Rüütli 38, endises Vero Moda / Jack & Jonesi poes, on saadaval 300 ruutmeetrit äripinda, millele lisandub soovi korral sada ruutmeetrit vaba pinda keldrikorrusel. Rüütli 45 hoones jättis Esprit’ pood endast maha 224 vakantset ruutmeetrit.

Kuigi emmale-kummale pinnale pole elutegevust niipea oodata, ei ole olukord päris lootusetu, sest kolmanda jaanuaris suletud riidepoe asemele Rüütli 39 õnnestus kinnisvarafirmal kosilane leida. Hiljuti avati seal aasiapärane söögikoht Vaga Mama.

Rüütli-Ringi nurgal Rüütli 45 majas oma tegevust lõpetava Bigbanki pangakontori ruumidesse saadi üürnik veel enne eelmise lahkumist. Rüütli 45 nurgale on tulemas uus äri.

Kasiino jäeti ukse taha

“Tegelikult leidsime ka Rüütli 38-le üürniku. Paraku Pärnu linnavalitsusele ta ei sobinud,” rääkis Saksing.

OÜ Novoloto soovis Rüütlis avada õnnemängukoha ja esitas linnale aprillis nõusoleku saamiseks taotluse.

Linn nõusolekut ei andnud, põhjendades, et hasartmänguseaduse järgi võib õnnemängukoht paikneda ärihoones või kaubanduskeskuses üksnes siis, kui sinna ei saa siseneda ärihoone või kaubanduskeskuse muude ruumide kaudu ja kui samas hoones ei asu eluruume.

Saksingu jutu järgi toodi keeldumise põhjenduseks asjaolugi, et avatav kasiino paikneks koolile liiga lähedal.

“Sadakond meetrit Rüütlist edasi Hommiku tänaval Blauhausis tegutseb Olympic kasiino. Ju siis see kaugus koolist on linna silmis piisav,” märkis ta. “Üht tegevusvaldkonda teisele eelistada ei ole minu hinnangul päris õige. Ma mõistan, et õnnemängud pole tegevus, mis kõigile meele järele oleks, samal ajal on tegemist täiesti seadusliku äriga. Raha, mis sealt laekub, läheb kultuuri toetuseks.”

Pärast kasiinoettevõtet on mõni ettevõtja Rüütli 38 vastu huvi üles näidanud, kuid lükanud üürimise kaalumise sügisesse.

Isegi kui keegi kas või homme avaldaks soovi sinna või endise Esprit’ poe pinnale kolida, võtaks asjaajamine – eriti veel puhkuste ajal – kõvasti aega, ruumide kohandamine eeldaks korralikku investeeringut, kooskõlastusi ametkondadega jne. Sellise stsenaariumi teostumisse lähiajal pole Saksingul kuigi palju usku.

“Novolotoga rääkisime läbi tähtajad, ruumides plaanitavad ümberkorraldused ja investeeringud. Neli kuud nägime vaeva, sõlmisime eellepingu ja ei jõudnud kokkuvõttes kuhugi, kuna taotlus linnalt positiivset vastust ei saanud,” ei varja ta pettumust.

Vanakraamiärid?

Mis laadi äri või büroo võiks üldse Rüütli esimestel korrustel edukalt tegutseda? Saksingu arvates pole uute tulijate meelitamisel küsimus niivõrd klientuuris, kui just äri alustamisega kaasnevas bürokraatias, peatänava üldises miljöös ja nigelas juurdepääsus.

A&G Kaubanduse AS, mis aastaid Rüütlis kolme esinduspoodi pidas, pole ju Pärnust kuhugi kadunud: talvel Rüütlis suletud kaupluste asemel avas firma kevadel Port Arturis suure riidepoe.

Selle põhjal võiks arvata, et Pärnu tulevik ongi vaid kaubanduskeskused.

“Ju siis, sest üürihinnas ei saa kindlasti olla küsimus, see on Rüütlis väga mõistlik, ostukeskuste omast kohati isegi poole odavam,” kinnitas Saksing.

Toitlustuskohtade rajamisega Rüütlisse on nii ja naa. Ühest küljest tahab restorani, baari või kohviku loomine üsna soliidset investeeringut ja kindlust, et külastajaid jagub aasta ringi, teisalt on Rüütlis ja lähiümbruse tänavail einestamispaiku juba niigi. Hiljuti lisandus Aasia köögikultuuri esindav Vaga Mama, Bigbanki asemel avab Rüütli-Ringi ristis uksed loovate kingituste äri, mis peale kingituste müüb kaasa kergemat sorti sööke ja jooke.

Saksing ütles, et kui tahta Rüütli 45 ja 38 ruumid iga hinna eest üürnikega täita, võiks need anda mõnele teise ringi ärile – nii nagu endises postimajas tegutseb Jenny Kruse heategevuspood.

“Iseasi, kas Pärnu peatänavat, linna visiitkaarti, sedasorti äri ilmestama sobiks,” märkis ta.

Ühe võimaliku lahendusena on Rüütli tänava majade esimesele korrusele pakutud elamisfunktsiooni ehk poeruumide korteriteks ümberehitamist ja -nimetamist.

Kuid seegi ei pruugi Rüütlit päästa, sest peale mainitud esimese korruse äripindade on vakantne pea iga peatänava hoone teine või kolmas korrus. Kõrgematel korrusel pakutakse äri- ja elamispindu nii üürida kui osta.

image

Rüütli 38 esimesel korrusel on saadaval lahmakas äripind. Novoloto tahtis siin kasiino avada, kuid linn ei andnud nõusolekut. Foto: Ants Liigus

Allikas: Pärnu Postimees, 28.05.2014

Rubriigid

Arhiiv

Teie kiri on saadetud

×
×