Põhjaotsival eluasemeturul hakkab mitmel osapoolel kiire

LVM Kinnisvara 19. dets. 2023

Varsti pea aasta hõisatakse, et nüüd on kinnisvaraturg põhja jõudnud ja edasi järgneb tõus – ent, võta näpust, taas tuleb üllatusi ja vimkasid. Viimati pöörasid tüli ehitajad ja arendajad – ühed on närvis, teised stressis. Kinnisvaravahendajad prognoosivad edasist.


LVM Kinnisvara juht Ingmar Saksing analüüsib eluasemeturu põhjajõudmist ja näitab, kellel peatselt kisub kiireks.

Kas kinnisvaraturg on põhjas ja edasi oleme uue tõusu alguses? Kellel hakkab kinnisvaraturul peatselt kiire?

Oleme täna madalamal tasemel, kui varem ja kriise võib lisanduda, nagu kolm viimast aastat on näidanud. Hetkediagnoosi täpsustades saab öelda, et turuosaliste aktiivsus on varasemast madalam, aga hinnatasemete liikumiste poolelt oleme keskeltläbi nullis. Kinnisvaras on varaklasse, mis on langenud, on ka neid, mis on plussis.

Kui üldse, siis kinnisvaraturul võib kiire hakata esmalt investoritel, kelle portfellis on lühiajalise laenurahaga ostetud üürikorterid. Kui tänane ebastabiilsus energiahindades jätkub, siis nemad on esimesed kelle korter võib vahel ka tühi olla ja regulaarseid 700-900 euroseid kuuarveid kõrvalkulude kõrval on raske taluda. Arendajatel on lihtsam – nii bilansilised võimalused, kui mänguruum on suuremad, mõne projekti osas saab hindu vähendada, teises ei pea seda tegema.

Samas võib tegelikult kiirem olla neil, kes on oma arendusprojektidesse võimendusena kaasanud ühisrahastuse ning suurema võõrfinantseerimise osakaaluga projektidel. Lahjat mürki võib võtta ka selles osas, et kinnisvaraturule toob peavalu ehitusturul toimuv puhastustuli. Ei usu, et mõne ehitusfirma lõpp lähema aasta jooksul ainsaks või viimaseks jääb.

Allikas: Kinnisvarauudised.ee

Rubriigid

Arhiiv

Teie kiri on saadetud

×
×