Saksing: uusarenduste hindade languse tõenäosus aasta II pooles kasvab

LVM Kinnisvara 19. juuni 2023

Elukondlike uusarenduste hinnaootus ostja ja müüja vaatest erinevad kui öö ja päev. Esmapilgul nii kindlana tunduva patiseisu lõppemise võib käima tõmmata rida sündmusi.

LVM Kinnisvara juht Ingmar Saksing vaatas eeloleva poolaasta võimalustele, vastates kolmele küsimusele.

Mis peaks arendajat sundima valmisehitatud ja ehitamisel olevate elamispindade hindu langetama?

Teoreetiliselt sunniks arendajat hindu langetama laenulepingute lõppemine, ennetähtaegne laenulepingute lõpetamine või laenulepingutest tulenevate kohustuste mittetäitmine. Seda loomulikult eeldusel, et projekti rahastamiseks on kasutatud laenuraha. Finantseerimisega seonduvalt sunniks hindu langetama ka refinantseerimisvõimaluste puudumine turul. Vähese pakkumise taustal muudaks olukorda ka otseselt konkureeriva(te) projekti(de) lisandumine linnaosa või linnajao turule. Väiksemates linnades ka konkureeriva(te) projekti(de) lisandumine turule üldiselt. Valmisehitatud elamispindade hindu võidakse langetada ka muude (üldse mitte kinnisvaarendusprojektide) projektidest tulenevalt. Ehitamisel olevate elamispindade hindade langetamine võib olla tingitud ehitajate tähtaegadest mitte kinnipidamisest, tarneraskustest, kvaliteediprobleemidest või ka ehitaja tegevuse lõppemisest.

Mis võiks olla käivitav sündmus?

Käivitav sündmus võib olla arendusprojekti nõrk müük, valed otsused tootes või müügitingimustes, arendaja teise/teiste projektide ebaõnnestumine, aga ka üldisemalt sõja eskaleerumine, intresside jõuline kasv, töötuse kasv või ootamatud muutused majanduses.

Kui suur on selleks tõenäosus käesoleva aasta jooksul?

Prognoosimiseks on pool aastat täna väga pikk aeg kiiresti muutuvas keskkonnas, raske on näha erakordseid sündmusi lähikuudel. Tõenäosus aasta teises pooles kasvab.

Allikas: Kinnisvarauudised

Rubriigid

Arhiiv

Teie kiri on saadetud

×
×