Skandinaavlased ja venelased lahkuvad kiiruga Eesti kinnisvaraturult

Harold Kiisler 31. mai 2022

Skandinaavlased realiseerivad kiires tempos enda Lääne-Eesti maakondades asuvat kinnisvara, kõige hoogsamalt tõmbuvad rootslased välja Läänemaalt, näitab LVM Kinnisvara analüüs.

Viimase 12 kuu jooksul müüsid Soome ja Rootsi residendid Lääne-Eesti maakondades ligi neli korda rohkem kinnisvara kui ostsid. Kuid Läänemaal müüsid rootslased maa-ameti andmeil sama ajaga lausa 7,5 korda rohkem objekte, kui ostsid.

“Eelmisel ja üle-eelmisel kümnendil Lääne-Eestisse ja kodusid ostnud skandinaavlased on tänaseks sageli kõrges eas inimesed, kes eelistavad nüüd naasta kodumaale – ühe põhjusena ilmselt ka sealse sotsiaalsüsteemi pärast,” selgitas LVM Kinnisvara juhatuse liige Ingmar Saksing. “Nende järglasi või pärijaid siia nii kangesti ei tõmba, lisaks on müümiseks ka soodsad hinnad.”

Rootsi residentide kiire müügitempo taga on Saksingu hinnangul vähemalt osalt ka rootslastele seal kunagi tagastatud kinnistud, mille omandiõigus, asjaajamine ja sageli ka pärimisasjad on nüüdseks vormistatud saanud ning mida rootsi pagenute järglased nüüd realiseerivad. “Inimestele, kel pole sõjaeelse Läänemaa talukohaga enam isiklikku sidet, on see lihtsalt suvekodu pidamiseks raske koht,” märkis Saksing. “Selline koht vajab hooldust, valvet ja korrashoidu, aga Rootsist kohalesõit võtab sisuliselt terve ööpäeva.”

Noorema põlvkonna skandinaavlaste jaoks konkureerib näiteks Pärnu kinnisvara lõunamaise kinnisvaraga. “Pärnu lahe ääres ei erine hinnad palju Vahemere-äärsetest, ja Helsingist vaadates võib ka sõiduaeg üsna sama olla,” tõdes Saksing.

Kiiret väljatõmbumist toetab ka eestimaalaste suur ostuhuvi nii Lääne-Eesti kuurortlinnades kui saartel. “Reisipiirangute järel leidsid paljud pered, et vajavad ka kodumaal nö teist kodu puhkamiseks või Tallinna-Tartu kodust välja pääsemiseks,” märkis Saksing. “Meie kogemuses otsivad noored pered saartele aktiivselt kodusid, Pärnusse ostetakse aga suvituskortereid ka mitme pere või mitme põlvkonna peale.”

Arvuliselt teevad soome ja rootsi residendid enim kinnisvaratehinguid Läänemaal, kus nad ostsid aastaga 44 ja müüsid 240 kinnisvaraobjekti.

Kui soomlased on hakanud end Eesti kinnisvaraturult välja tõmbama eelmise kümnendi teises pooles, siis Rootsi residentide väljatõmbumine algas juba üle-eelmisel kümnendil.

User Dashboard
Infogram

Allikas: Maa-amet, LVM Kinnisvara

Rubriigid

Arhiiv

Teie kiri on saadetud

×
×