Tänase rahaga ostad tulevikus vähem: kas kinnisvaraturg suudab 2020. aasta ehmatusest toibuda?

Anette Välja 26. jaan. 2021

2021. aasta kinnisvaraturg sõltub majanduse käekäigust, inimeste sissetulekutest ja ka koroonapandeemia edasisest levikust.

LVM Kinnisvara juht Ingmar Saksing usub, et Tallinnast ja Harjumaast peaks väikese pausi järel saama taas Eesti kinnisvaraturu vedur. Tartu, Pärnu ja Kuressaare kõrval näitavad lisaks kasvu Rapla, Viljandi ja Rakvere.

«Viljandis tuldi mullu turule täitsa uue hinnatasemega, lihtsalt öeldes oli tegu kallite järveäärsete korteritega, ja see võeti hästi vastu. Rapla on üha rohkem Tallinnaga seotud, sealsel kinnisvaraturul kulutatakse Tallinnas teenitud raha ja üle aastakümnete tulevad sealgi turule uued korterid,» märgib ta.

Tugevam jääb ellu

Ingmar Saksing on kindel, et A-energiaklassist saab arendusturu uus miinimumstandard. Nagu äripindade puhul, kasvab ka uute kodude turul säästlikkuse ning hooldevabaduse tähtsus. Tema sõnul loeb kõik, mis on nutikas, automatiseeritud ja aitab aega või raha säästa.

«Uue põlvkonna koduostja jaoks pole tunkedes ringikäimine või muruniiduki lükkamine idüll, tema tahab töövabal ajal vaba olla. Nii arendajad kui pangad aitavad koduostjatel olla roheline ja säästlik, juba täna pakutakse A-energiaklassi varadele soodsamaid intresse,» märgib ta. Saksing lisab, et kui arvestada ka madalamaid kõrvalkulusid, tuleb säästliku kodu ostmine lõpuks märkimisväärselt soodsam.

Üüriturul tiheneb konkurents

Kui kevadise viiruslaine tõttu kardeti üüriturul krahhi ja esimesel poolaastal tehti hinnasoodustu­sigi, on turg ja hinnad asjatundjate sõnul tänaseks taastunud.

«Nagu ikka, vanemas majas läheb üürniku leidmine raskemalt ja sageli tuleb hinnas järele anda, aga uues majas leitakse üürnik ruttu. 2021 näeme turu taastumise kõrval uusi tänasele nõudlusele vastavaid üüritooteid,» sõnab Saksing.

Üüriturg muutub üha rohkem professionaalse teenusepakkuja ja kliendi suhteks, ühe-kahe korteri väljaüürijaid jääb pigem vähemaks.

Turule lisandub asjatundjate sõnul ka uusi üüritooteid, näiteks premium üürimaju või miniüürikortereid. Üürimajad huvitavad pigem kinnisvarafonde kui investorit, sest neil on raha soodsamalt kasutada. Miniüürikorterid ei piirdu enam tudengikorteritega kõrgkoolide läheduses, neid üürivad ka värskelt linna koondujad. Konkurents hea üürniku nimel muutub teravamaks.

 

Allikas: kodustiil.elu24.ee

Rubriigid

Arhiiv

Teie kiri on saadetud

×
×