Vahendajad: järelturg tõmbab eluasemete hinnad langusse

LVM Kinnisvara 13. dets. 2023

Kinnisvaraturu areng sõltub majanduses ja poliitikas toimuvast, ehkki küll viitega kuni kolmveerand aastat. Kinnisvarahindades toimub lähiperioodil statistiline langemine, ent see käivitab kevad-talvel uusi arenguid.LVM Kinnisvara juht Ingmar Saksing avab kaarte, mis ootab eluaseme turgu ees kevad-talvel.

Kuidas paistab kinnisvaravahendaja vaatest eluasemeturg kevadtalvel 2024, mis on tulemas? Kuidas muutuvad hinnad ja kas kliendid jõuavad turule tagasi?

Näeme viimaste kvartalite trendide jätkumist ja võimendumist. Uue ja vanema kinnisvara selge hinnavahe suureneb veelgi. A-energiaklassi varade hulka kuuluvate uute elu- ja äripindade ostuks pankade poolt pakutav intress on täna ca kolmandiku võrra väiksem vanematele ja madalama energiatähisega kinnisvaradele antava laenu omast. Nii kandub finantseerimise hind järjest enam varade hinda, kuna selgelt väiksema intressi puhul on ostja maksimaalne laenusumma suurem, mis lubab osta uuemat ja energiasäästlikumat vara. Lisaks on uute varade puhul ostjal kas üldse mitte või väga palju vähem lisakulusid. Samas renoveerimist või rekonstrueerimist vajavate hoonete puhul on see omaniku jaoks paratamatus. Sama kehtib ka pinna kasutamise kõrvalkulude kohta – uuemates ja tehnoloogiliselt kaasaegsemates hoonetes on need väiksemad. Ka ei aita kampaaniad vanemate majade renoveerimiseks, küttekulud võivad seeläbi küll olla väiksemad, aga sellega kaasnevate kulude kasv muudab tihtipeale olematuks kogu võidu.

Kinnisvaraturg on täna vähem aktiivne, kui kevadsuvel. Ostjad kaaluvad ostu põhjalikumalt ja lepingute vormistamine kestab varasemast kauem. Turul on tunda muutuste ootust. Kui sõnastada turu ootust, siis emotsionaalsel tasandil on see muidugi hindade oodatav langus, kuid tegelikkuses ei ole see aset leidnud. Viimased perioodid on olnud stabiilsed – mahud ja hinnad on jäänud samaks.

Uusarendustes on turule toodud aastalõpu kampaaniatega soodustusi – sõltuvalt varast ja maksumusest 10 000 kuni 40 000 eurot vara kohta, kuid rahaliselt ei erine need suuresti siiani tehtud köögimööbli-panipaik-parkimiskoht hinna sees pakkumistest. Samas on numbriliselt tehtud kampaaniapakkumised ostjatele selgemad ja toonud rohkem kokkuleppeid. Täna ei saa öelda, et viimane on turgu läbiv trend, millega kõik arendajad on liitunud. Ei ole ka nii, et mõni finantsiliselt nõrgem arendaja on oma laoseisu vähendamiseks üleüldise müügi välja kuulutanud.

Üks muutus, mida täna näeme, on kinnisvaramaaklerite arvu vähenemine. See tendents järgmisel aastal jätkub – jätkavad professionaalid. Eelmise perioodiga võrreldes on tänaseks maaklertie arv kahanenud 1800lt 1300le.

Allikas: Kinnisvarauudised.ee

Rubriigid

Arhiiv

Teie kiri on saadetud

×
×