Rootsi kolleegide hindamatu kogemus LVM´i maakleritele kriisis kinnisvaraturul tegutsemiseks

Andres Sutt 16. dets. 2008
Rootsi kolleegide hindamatu kogemus LVM´i maakleritele kriisis kinnisvaraturul tegutsemiseks

Eesti areng on olnud peale iseseisvumist kiire ja majandus on pea terve selle perioodi kasvanud. Paraku on see periood olnud lühike ja seetõttu pole enamik inimesi ja ettevõtteid kogenud kapitalismis aeg-ajalt esinevaid kriise. Ja erandiks pole ka meie. Meie - maaklerid - tunnetasime juba 2007 aastast, aga eriti teravalt sellest aastast, kuidas turg on langenud ja langus paraku jätkub. Ja nüüd siis teame, ajalehtedest, et majanduses ongi kriis! Kes ütleks, mida nüüd teha? Käisime detsembris Ingmariga Stockholmis, kus jõulukinkide ostmise asemel külastasime oma kolleege. Neid, kes on Rootsis läbi elanud kolm kriisi. Ja peab ütlema, et oli väga õpetlik. Kohtusime Rootsi suurima kinnisvarafirmade keti Svensk Fastighets Förmedling juhi hr Peeter Pütsepaga ning personalijuht hr Hans Westelius'ega   ning Stockholmis kinnisvarafirmat Södermäklarna omava ja selle juhina töötava hr Anders Alf'iga. Info, mida härrased meiega jagasid, oli väga õpetlik. Tõepoolest, isegi Rootsis on enamus maaklereid töötanud ainult stabiilsel või tõusval turul, ka nende jaoks on olukord täna väga keeruline, sest tegevus, mis toob edu stabiilsel või tõusval turul, ei sarnane sellega, mis tagab edu langeval turul. Nagu meie kolleegid meile ütlesid, nii mõnigi väga tugev maakler ei suuda kohaneda muutuva turuga ning on sunnitud olnud lahkuma. Positiivne on see, et tänu neile meeldivatele kohtumistele oma Rootsi kolleegidega, on meie maakleritel olemas teadmised, mida nad saavad jagada oma klientidega ning seeläbi meie kliente langeval turul parimal viisil teenindada. Ja suured tänud Hellström & Partners´i vandeadvokaat Peeter Aspe´le kohtumiste korraldamise eest!

Vaasa elamumessi köögipoolelt

Ingmar Saksing 10. aug. 2008
Vaasa elamumessi köögipoolelt

Seekordne Soome elamumess oli arvult 39. Meil on messi õnnestunud külastada 8 korral. Erinevalt eelmistest aastatest, kus oleme messil osalenud tavaliste külalistena, oli seekord lisaks võimalik põhjalikumalt tutvuda messi korraldusliku poolega. Eelkõige huvitas meid kruntide, korterite ja majade müügikorraldus. Annaliisa Koskenmäki, kes on igapäevaselt ametis Vaasa Linnavalituse kinnisvaraosakonnas andis meile pea tunni jooksul ülevaate messi korraldusliku poole pealt. Vaasa messiala sai rajatud linna initsiatiivil mitte kõige populaarsema linnaosa vahetusse lähedusse, lootuses, et see aitab tõsta linna selle piirkonna mainet.   Krunte (või õigemini kuni messi lõpuni nende hoonestusõigust) arendajatele müüb kohalik omavalitsus ning lisaks hinnale on otsustamise üheks kriteeriumiks projekti uudsus või eripära. Selleaastased müügihinnad olid vahemikus 60 ... 135 eurot/ruutmeeter, millele lisandusid liitumistasud. Müüa krunte ei olnud Annaliisa sõnul kerge ning valdavalt olid ostjateks väiksemad ehituseettevõtted. Huvitav oli ka inimeste endi algatus, mis sai meilt kommuun´i hüüdnime. Nimelt olid 6 perekonda otsustanud ise, samas ühiselt, korraldada kogu ehitusega seonduv. Moodustati meie mõistes mittetulundusühing, kes siis korraldas allhankeid või korraldas ühistööd. Eesmärgiks oli ehitada valmis oma kodu oluliselt odavamalt. Selle aasta messi märksõnadeks olid kodu kõigile ja säästlik eluviis. Kodu kõigile tähendas seda, et kokku sobitati elamumessi- ja unikaalne lendoravate kaitseala. Seeläbi sai ka messi maskotiks lendorav. Säästlik eluviis, aga seda, et kogu elektri - ja soojusenergia toodetakse kohapeal. Kogu majapidamistes vajaminev elekter toodetakse juba suletud prügimäest eralduvatest biogaasidest ning soojusenergia soojuspumpadega (neid käivitab samuti biogaasist toodetud elekter), millede torustik on paigaldatud kõrvalasuvasse lahte. Nii kujuneb keskmisel majal (u 150 m²) aastaseks kogukuluks 1000 eurot. Kellel aga kogu messiga seonduva vastu suurem huvi, võib lisaks lugeda siit.

Kinnisvaramess Londonis

Andres Sutt 17. märts 2008

Käesoleva aasta kinnisvaramess Londonis toimus 7-9 märtsini Exceli messikeskuses Docklandis. Umbes poole messist võtsid enda alla Suurbritannia pakkumised ja teise poole kinnisvaraarendusprojektid mujal maailmas. Mess on suunatud lõpptarbijale, kas siis endale elamispinda otsivale perele või siis, nagu tundub, peamiselt siiski investorile. Erinevalt Eestist, kus inimesed ostavad valdavalt elamispinda oma esmavajaduste tarvis, on Suurbritannias raha oluliselt rohkem, ning paljud inimesed paigutavad raha kinnisvarasse investeeringu eesmärgil. Nagu meil 2004-2006 aastal. Seal lihtsalt igal aastal.Messil olidki väljas nii kohalikud kinnisvaraarendajad oma pakkumistega kui vahendajad, kes on spetsialiseerunud "välismaale" ja pakuvad investoritele võimalusi investeerida kiiremini kasvavatele välismaa turgudele. Kui vaadata investeerimise eesmärgil soetatud elamispinna tootlust Suurbritannias, siis tundub see olevat sama, mis meie korteriturul ehk siis 4-5%. Ainult rahaühikud on samade numbrite juures naelades. Eelmistel messidel (2005, 2006 ja 2007 märtsikuus toimunutel) olid "overseas" kinnisvaradest väga jõuliselt esindatud muuhulgas Bulgaaria (hinnanguliselt kuni kolmandik kõigist välismaa pakkumistest), Horvaatia, Sloveenia, Poola, Tšehhi, Eesti ja siit enim just Pärnu. Sellel aastal oli olukord teine, Bulgaariat pakuti vaid mõnes boksis, Eesti polnud enam üldse popp. Raskuskese investeerimiseks kinnisvarasse tundus sellel aastal olevat suundunud Araabia poolsaarele. Endiselt pakuti aktiivselt kinnisvara Egiptuses, Küprosel, USA-s, Austraalias. Ja kuigi kinnisvaraturu jahtumine oli tuntav ka Londonis, tõid "overseas" analüütikud välja mitmeid maid, kuhu sellel aastal tasub investeerida ja kus on oodata head tootlust. Need on Uruguay ja Argentiina, Kanada, Kasahstan, Poola, Ukraina, Araabia jm. Aga ka mitte igal pool, vaid teatud linnad ja piirkonnad neis maades.  Praegu on ka Eestis õige aeg investeerida. Nii et andke minna!

Rubriigid

Arhiiv

Teie kiri on saadetud

×
×